Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Euforia grzybiarzy, w lasach sypnęło najcenniejszymi grzybami. Lepiej szykuj koszyczek
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 12.04.2023 18:44

Euforia grzybiarzy, w lasach sypnęło najcenniejszymi grzybami. Lepiej szykuj koszyczek

sezon na uwielbiane grzyby
Canva / Semen Antonov

Sezon na grzyby właśnie się rozpoczął. Choć taka nowina może niektórych zadziwić, na łąkach zaroiło się od prawdziwego skarbu. Amatorzy grzybobrania tłumnie ruszyli na poszukiwanie smardzy. Kto znajdzie je na swojej działce może się uważać za prawdziwego szczęściarza.

Niezwykłej urody grzyby pojawiają się na wiosnę

Smardze możemy napotkać na swej drodze w okresie wczesnej wiosny. W przeciwieństwie do swoich pobratymców nie zwlekają ze wzrostem aż do jesieni. Trzeba jednak pamiętać, że grzyby te są w Polsce pod ochroną. Legalne można zbierać je jedynie na swojej prywatnej ziemi.

Pyszne smardze są łudząco podobne do innego, trującego grzyba. Mowa tutaj o piestrzenicy kasztanowatej. Piestrzenica ma bardziej brunatny kolor, oraz nieregularny pofalowany kapelusz. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości odnośnie gatunku grzyba, lepiej nie wkładajcie go do koszyczka. 

Polacy ruszyli do lasów z koszykami. Uwielbiane grzyby znajdziesz już w kwietniu

Po czym poznać smardze i czym różnią się od innych grzybów?

Smardze zdecydowanie różnią się on innych grzybów. Ich cechą charakterystyczną jest beżowy stożkowaty kapelusz, przypominający wyglądem siatkę. Mają od 3 do 10 cm wysokości i 7-9 cm średnicy. Kiedy raz zobaczycie smardza, nie pomylicie go z żadnym innym gatunkiem.

Smardze spotkać można w lasach, ogrodach i parkach. Lubią bliskie sąsiedztwo drzew takich jak jesion, wierzba i olcha. Nierzadko rosną pod świerkami i sosnami, a nawet drzewami owocowymi. Przez ich umiłowanie do gleb żyznych i dobrze nawożonych łatwo spotkać smardze w ogródku lub na łące.

Z niezwykłych pod względem wyglądu grzybów jadalne są jedynie kapelusze. Nóżki zawierają w sobie zbyt wiele włókien, by z przyjemnością je spożywać. Oczyszczenie smardzy nie jest prostą sprawą ze względu na ich skomplikowany kształt. Przy pozbywaniu się zanieczyszczeń z kapelusza potrzeba odrobiny cierpliwości.

Pojawiające się na wiosnę grzyby cieszą podniebienie wyjątkowym smakiem. Można określić go jako delikatny, o orzechowo-korzennym aromacie. Miąższ daje na języku przyjemną, nieco woskową strukturę. W kwestiach zastosowań kulinarnych smardze dają szerokie pole do popisu.

Jakie dania można przygotować z użyciem wiosennych grzybów?

Jak już wspomnieliśmy smardze są cenione przez wzgląd na swój przyjemny aromat. Doskonale łączą się także z innymi grzybami leśnymi. Bez problemu mogą stanowić uzupełnienie sosu grzybowego lub zupy.

Prawdziwym przysmakiem przygotowywanym z tych grzybów są smardze smażone na maśle. Wystarczy odrobina tłuszczu i podstawowe przyprawy, aby wyczarować pyszne i eleganckie danie. Równie dobrze skomponują się także z jajecznicą. Należy jednak rozważnie dobierać ilość w przepisie, gdyż grzyby swym smakiem mogą zdominować całą potrawę.

Oryginalnym pomysłem na smardze jest ich upieczenie. Przed wstawieniem do piekarnika kapelusze nadziewa się mięsem, serem lub przyprawionym twarożkiem. Kilkanaście minut wystarczy, by móc rozłożyć potrawę na talerze. Smardze w takiej postaci doskonale komponują się ze świeżym pieczywem i zieloną sałatą. Smardze to nie jedyne grzyby które można dodać do jajecznicy. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości odnośnie konieczności obierania pieczarek.

wiosenne smardze.png
Canva / mirceax