Frittata z szynką, szpinakiem i fetą
Czym jest frittata?
Frittata to włoskie danie na bazie jajek, bardzo popularne w szczególności w południowej części Włoch. Trudno jednoznacznie je sklasyfikować lub porównać do jakiegoś dania, chociaż osobie, która nie miała jeszcze okazji spróbować frittaty może wydawać się to dziwne, najlepiej można opisać ją porównując jednocześnie do omleta, jajecznicy i quiche. I faktycznie początkowo frittata była uznawana za omlet, jednak przez specyficzny sposób jej przyrządzania ostatecznie uznano ją za oddzielne danie. Duża różnica między omletem a frittatą występuje na etapie, smażenia, frittatę smaży się na bardzo małym ogniu, a następnie najczęściej dopieka w piekarniku, natomiast omlet smażony jest na większym ogniu w znacznie szybszym tempie. Frittata nie jest też składana na pół, tak jak ma to miejsce w przypadku omleta, a ponadto zawiera dodatkowy składnik, którym często są ziemniaki.
W jaki sposób przygotować frittatę z szynką, szpinakiem i fetą?
Przygotowanie frittaty jest bardzo proste, chociaż czas trwania jest stosunkowo długi jak na danie śniadaniowe. Jeśli nie chcemy dopiekać frittaty w piekarniku, możemy obrócić ją na drugą stronę i to jedyny problem jaki może pojawić się w trakcie przyrządzania dania. Obrócenie powinno mieć miejsce w momencie kiedy jajko na wierzchu jest lekko ścięte, a konsystencja wewnątrz dość płynna, nie jest więc łatwo obrócić frittatę na drugą stronę bez zniszczenia jej kształtu.
składniki (na 1 porcję):
4 jajka
2 łyżki mleka
100 g sera feta
80 g szynki
garść świeżego szpinaku
1 ząbek czosnku
½ łyżki masła
garstka szczypiorku
sól, pieprz
przygotowanie
Nastawić piekarnik na temperaturę 180 stopni C
Przygotować miseczkę, wbić do niej jajka, dodać 2 łyżki mleka, sól i piperz i roztrzepać
Szynkę pokroić w kostkę i dodać do jajek, to samo zrobić ze szczypiorkiem
Szpinak dokładnie umyć i wysuszyć
Na patelni rozgrzać pół łyżki masła i wrzucić ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę. Smażyć przez chwilę do zarumienienia
Do czosnku dodać na patelnię umyty i osuszony szpinak i smażyć do zmniejszenia się objętości szpinaku. Zmniejszyć moc palnika na bardzo niską
Na patelnię przelać masę z jajek i na małej mocy palnika smażyć przez ok 2 minuty
Fetę pokroić na kawałki i wsypać na patelnię, smażyć przez około minutę
Całą patelnię wstawić do piekarnika i piec całość przez około 13-15 minut
Bardzo ważne jest, by przed rozpoczęciem robienia frittaty zwrócić uwagę na to, na jakiej patelni chcemy ją wykonać. Absolutnie, nie może to być patelnia z plastikową rączką ( chyba, ze jest ona odpczepiana), ponieważ podczas pieczenia plastikowe elementy mogą ulec stopieniu, a frittata z posmakiem plastiku z pewnością Wam nie zasmakuje. Jeśli natomiast nie posiadasz odpowiedniej patelni, możesz przy pomocy talerza spróbować obrócić frittate na drugą stronę i na tej samej mocy palnika dalej ją podsmażać. Możesz też przełożyć delikatnie zawartość patelni do naczynia żaroodpornego i wówczas wstawić frittatę do piekarnika.
Jeśli na co dzień z chęcią pałaszujesz na śniadanie jajecznice z dodatkiem pomidorów, nie musisz z nich rezygnować przy przygotowaniu frittaty. Co więcej, są one świetnym, przełamującym dodatkiem, który doda frittacie lekkości. Wystarczy, że przed dodaniem ich na patelnie do masy jajecznej, sparzysz je i obierzesz ze skórki. Frittata będzie smakować świetnie także, gdy na talerzyku obok niej wyłożysz sobie gęsty jogurt naturalny np. skyr i grzankę z masłem.
A co wchodzi w skład klasycznej frittaty?
Jeśli masz ochotę na klasyczną frittatę, wiedz że jest równie łatwa w wykonaniu, jednak składa się z nieco innych składników. Do przygotowania klasycznej frittaty potrzebujemy jajek, serów parmigiano reggiano i pecorino, soli, pieprzu i oliwy. Ważnym dodatkiem w całej kuchni włoskiej i także w przypadku frittaty są świeże zioła, które wydobywają z potraw prawdziwy smak i aromat.