Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Gęś i kiszona kapusta. Polskie połączenie smaku
Redakcja smakosze.pl
Redakcja smakosze.pl 09.11.2023 14:34

Gęś i kiszona kapusta. Polskie połączenie smaku

Gęsina na św. Marcina

I gęś, i kiszona kapusta to polska klasyka. Połączenie jednego z drugim samo się narzuca. Polski zestaw smaków w ramach akcji Gęsina na świętego Marcina jest osiągalny dla każdego.

Gęś: polska klasyka

Polski oddział światowego ruchu Slow Food, dbającego o jakość jedzenia, od 14 lat namawia Polaków do jedzenia gęsi – naszego narodowego drobiu. Do akcji włączyli się najlepsi polscy kucharze proponując własne przepisy na gęsinę. 

Przepisy najlepszych szefów kuchni

Redakcja smakosze.pl włączyła się w akcję Gęsina na świętego Marcina organizowaną przez Slow Food Polska. Codziennie, aż do św. Marcina, czyli 11 listopada, publikujemy jeden przepis na gęś autorstwa najlepszych polskich szefów kuchni.

Oryginalne receptury

Gęś to bardzo wszechstronne mięso. Świetni smakuje pieczona, duszona, doskonale się wędzi. Można ugotować z niej pożywny rosół, zrobić tatar, albo pyszne smarowidło do chleba. Ziemniaki smażone na gęsim tłuszczu smakują jak mało co. Ze względu na rozmiary gęś świetnie się też faszeruje. Tak, jak w poniższym przepisie.

Pieczona gęś nadziewana kiszoną kapustą

Przepis autorstwa Izabeli Kujawy z restauracji Stara Apteka w Inowrocławiu

Składniki:

  • 1 gęś
  • 300 g słoniny
  • 3 cebule
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 kg kiszonej kapusty
  • 250 ml bulionu drobiowego
  • Majeranek
  • Sól, pieprz

kapusta.jpg

Sposób przygotowania:

Gęś moczyć w wodzie przez około godzinę, następnie osuszyć ściereczką. Odciąć szyję i skrzydła. Nasolić zewnątrz i w środku, natrzeć pieprzem, solą i majerankiem. Odstawić na godzinę. 

Cebulę obrać i upiec w całości w piekarniku rozgrzanym do 220 stopni. Ostudzić i zetrzeć na tarce. Czosnek obrać i rozetrzeć z łyżeczką soli. 100 g słoniny pokroić w kostkę, pozostałą część w cienkie plasterki. 

Kapustę lekko odcisnąć, pokroić, zalać szklanką wrzątku, garnek należy przykryć. Doprowadzić do wrzenia i gotować na dużym ogniu przez 3 minuty. Dodać cebulę, pokrojoną w kostkę słoninę oraz czosnek, sól i pieprz. Wymieszać i dusić na małym ogniu przez 50 minut, zdjąć z ognia i ostudzić. 

Przygotowanym farszem nadziać gęś, spiąć wykałaczkami, zaszyć, obłożyć plasterkami słoniny, podlać 2-3 łyżkami bulionu i wstawić do piekarnika nagrzanego do 220 stopni na dwie godziny. Przed końcem pieczenia podlać pozostałym bulionem. 

Gęś podawać podlaną własnym sosem z kluseczkami półfrancuskimi albo kopytkami.

gęś.jpg

Materiał promocyjny we współpracy z Slow Food Polska i gesina.pl