Smakosze.pl
Śledzie wzbudzają wątpliwości Magdy Gessler

Canva.com / JackF; Jakub Kaminski/East News

Gessler odradza zakup konkretnych śledzi

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Bez wątpienia Magda Gessler jest autorytetem dla wielu smakoszy. Gwiazda Kuchennych Rewolucji wielokrotnie dzieliła się cennymi poradami. Okazuje się, że restauratorka ma pewne zastrzeżenia do śledzi z wiaderka. W jej ocenie mogą być one niebezpieczne dla zdrowia.

Nie da się ukryć, że Magda Gessler jest jedną z najpopularniejszych restauratorek w Polsce. Jej programy przyciągają ogromną liczbę widzów. Z całą pewnością Magda Gessler ma ogromną wiedzę z zakresu kulinariów. Jej wypowiedź o śledziach z wiaderka może przyprawić o ciarki.

Magda Gessler ostrzega przed śledziami z kubełka

Magda Gessler często dziali się swoimi wskazówkami dotyczącymi gotowania i szeroko pojętych kulinariów. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, że gwiazda zachęcała Polaków do jedzenia palcami. Tym razem restauratorka poruszyła kwestię śledzi.

Śledzie często goszczą na naszych stołach i są specjałem, który cieszy się zainteresowaniem wielu smakoszy. Zazwyczaj kupujemy je w kubełkach lub wiaderkach. Mało kto spodziewałby się, że takie śledzie mogą być potencjalnie niebezpieczne.

Magda Gessler doskonale wie, jak przygotować pyszne śledzie. Jednak najprawdopodobniej nigdy nie zdecydowałaby się na zakup ryby w wiaderku. Powodem jest nieodpowiednia jakość tego typu frykasów

W ocenie Magdy Gessler śledzie z wiaderka nie są tak dobrze zakonserwowane, jak te beczkowe. Wynika to między innymi z wykorzystania o wiele mniejszej ilości soli. Wówczas mogą znaleźć się w nich bardzo niepożądane dodatki.

(Canva / JackF)

Jakie zagrożenie skrywa się w śledziach z wiaderka?

Każdy czeka na tego idealnego śledzia, a ostatnio są same porażki, ponieważ śledzie, które kupujemy, zazwyczaj są z kubełka, gdzie jest woda lekko osolona, a śledź jest prawie że surową rybą. Już nie mówię o ilości tasiemca lub jaj tasiemca, która się znajduję w tychże śledziach, bo jest to ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia — powiedziała Magda Gessler w jednym ze swoich nagrań, przytaczanych przez portal ABC Zdrowie.

Magda Gessler podkreśliła, że dobre śledzie muszą być solidnie posolone i najlepiej zakonserwowane razem z mleczem lub ikrą w środku. Ponadto najlepiej, jeśli ryby będą miały głowę. Trzeba przyznać, że bardzo trudno o tego typu produkty.

Warto zauważyć, że w śledziach można natknąć się również na pasożyty noszące nazwę Anisakis. Nicienie wywołują objawy podobne do zatrucia i niekiedy przyczyniają się do powstania wysypki. Dlatego najlepiej wybierać ryby ze sprawdzonego źródła.

Na szczęście śledzie dostępne w Unii Europejskiej są starannie sprawdzane pod względem jakości, w związku z tym możemy jeść sklepowe produkty bez większych obaw. Jednak jeśli zależy nam na dobrej jakości, lepiej wybrać śledzie beczkowe. Jakiś czas temu przedstawialiśmy przepis na smakołyk z suszonymi pomidorami.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Gotowanie; ABC Zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Najgorsze błędy podczas gotowania rosołu

Porady

Najgorsze błędy popełniane podczas gotowania rosołu

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo smażyć grzyby?

Czytaj więcej >
Idealny sernik

Porady

Co zrobić, żeby sernik nie opadał i nie pękał?

Czytaj więcej >

Porady

Jak usmażyć wątróbkę, aby nie była gorzka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić panierkę do schabowych, która się nie odkleja?

Czytaj więcej >

Porady

Ile czasu gotować jajka na miękko?

Czytaj więcej >