Smakosze.pl
Grzyby, na które lepiej uważać

Wikipedia / Kruczy89/ CC BY-SA 3.0

Grzyb, którego nie powinniśmy zbierać wiosną

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Grzyby często goszczą w rodzimej kuchni. Dodajemy je do wielu przepysznych dań. Oczywiście najlepiej smakują takie, które zbierzemy samodzielnie. Niektórzy już wiosną udali się na poszukiwania. Warto wiedzieć, na jakie grzyby lepiej uważać.

Smakowite grzyby potrafią przyprawić nas o szybsze bicie serca. Niestety, część leśnych frykasów może okazać się trująca dla człowieka. Niekiedy łatwo pomylić je z jadalnymi odmianami. Służby już teraz przestrzegają, by nie zbierać nieznanych nam gatunków grzybów.

Które grzyby powinny wzbudzać nasze obawy?

W lasach nawet wiosną możemy natknąć się na grzyby. Zdeterminowani smakosze już mają za sobą pierwsze poszukiwania. Podczas wypraw po grzyby, warto mieć na uwadze ostrzeżenie ekspertki ze Stacji Badawczej Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Turwi.

Przytaczana przez portal Interia mykolog dr Anna Kujawa wyjaśnia, że absolutną podstawą podczas grzybobrania, jest niezbieranie nieznanych gatunków. W ten sposób możemy uniknąć przykrego w skutkach zatrucia. Na które grzyby należy najbardziej uważać?

Grzyby widoczne na zdjęciu powyżej to piestrzenica kasztanowata. Bardzo łatwo pomylić ją ze smardzami. Wspominaliśmy o nich we wcześniejszym artykule. Oba grzyby rosną w okresie wiosennym. W związku z tym możemy natknąć się na nie właśnie teraz.

Piestrzenica, podobnie jak smardze, ma pofałdowany kapelusz. Pierwszy z wymienionych grzybów charakteryzuje się nieregularnymi kształtami. Natomiast smardze cechują się zagłębieniami przypominającymi plaster miodu.

Smardze są jadalne, lecz w większości przypadków pod ochroną.

(Wikipedia / Andreas Kunze / CC BY-SA 3.0)

Trująca piestrzenica ma zupełnie inny kapelusz.

(Wikipedia / Jason Hollinger / CC BY 2.0)

Dlaczego piestrzenica kasztanowata jest tak niebezpieczna?

Dawniej piestrzenica kasztanowata była uznawana za grzyby jadalne. Często eksportowane je do innych krajów. Taki stan rzeczy wynikał z tego, że po odpowiedniej obróbce termicznej zawarta w nich trucizna wyparowywała. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet kilkukrotne gotowanie może być niewystarczające.

Trujące grzyby, takie jak piestrzenica, zawierają truciznę, którą określa się mianem gyromitryny. Substancja ta przeważnie przyczynia się do zaburzeń układu pokarmowego, jednak konsekwencje mogą być o wiele bardziej poważne.

Piestrzenica kasztanowa może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, śledziony, nerek, szpiku kostnego i wzroku. Z pewnością lepiej uniknąć takich nieprzyjemności. Trujące działanie grzybów to nie jedyny mankament.

Grzyby łatwo pomylić z innymi gatunkami. Zalicza się do nich między innymi piestrzenice olbrzymie, które także wyrastają wiosną. Na razie lepiej ograniczyć się do zbierania znanych odmian lub korzystanie z tych dostępnych w sklepach. Wielbiciele grzybów powinni wypróbować przepis na flaczki z boczniaków.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Interia Biznes; Wikipedia; Smaczna Pyza

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczą

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

czosnek

Produkty

Jak powinno się kroić czosnek?

Czytaj więcej >
ogórki kiszone

Produkty

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?

Czytaj więcej >
bluszczyk kurdybanek

Produkty

Niezwykłe zalety bluszczyku kurdybanka

Czytaj więcej >

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >
miód

Produkty

Czy można jeść skrystalizowany miód?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujący filmik z rybą w piekarniku podbija Internet

Czytaj więcej >