Ile czasu gotować jajka na miękko i na twardo?
Wolisz ugotowane jajka z płynnym żółtkiem czy całkowicie ścięte? A wiesz ile czasu gotować jajka na miękko i na twardo? Gotowanie jajek nie jest wielką sztuką, jednak ugotowanie ich do pożądanej konsystencji, wcale nie jest proste. Stopień ścięcia jajek wpływa nie tylko na ich smak, ale też na walory zdrowotne. Mało osób wie, że jajek nie powinno gotować się dłużej niż 9 minut.
Gotowanie jajek wydaje się prostą sprawą. Wystarczy włożyć je do wody i gotować kilka minut. Jednak kilka to znaczy ile? I od jakiego momentu liczyć czas gotowania? Ponieważ jajka są materią dość wrażliwą, jedna minuta w prawo czy w lewo robi różnicę. A co dopiero mówić o kilku minutach.
Czas gotowania decyduje o konsystencji jajek, ich właściwościach i wartości odżywczej. Im dłużej gotujesz jajka, tym bardziej się ścinają. W pierwszych minutach ścina się białko, w dalszych żółtko, które znajduje się w środku jaja. Jajko ugotowane na miękko jest lżejstrawne dla naszego żołądka i zachowuje więcej cennych składników niż ugotowane na twardo.
Ile czasu gotować jajka na miękko i na twardo?
Czas gotowania jajek liczy się od momentu zagotowania wody, w której są już jajka. Można wkładać je do wody zimnej i liczyć czas gotowania od momentu, w którym woda się zagotuje. Można też włożyć jajka na wrzątek i od tego momentu liczyć czas gotowania.
Ta druga opcja niesie jednak za sobą większe ryzyko pęknięcia skorupki. Dlatego jajka przed gotowaniem najlepiej jest ocieplić. Można je wyjąć 20 minut wcześniej z lodówki lub włożyć najpierw do letniej wody.
Jajka na miękko gotuje się ok. 4 minuty. Mają one lekko ścięte białko i płynne żółtko. Jajka na półtwardo potrzebują ok. 6 minut gotowania. Ich białko jest całkowicie ścięte, a żółtko półpłynne.
By ugotować jajka na twardo, tzn. by miały całkowicie ścięte białko i żółtko, potrzeba nie więcej niż 9 minut. Dłuższe ich gotowanie jest zbędne, zwłaszcza że powoduje trudniejsze trawienie jajek i powstawanie sinej obwódki na powierzchni żółtka.
Na czas gotowania jajek wpływa też ich wielkość. Gdy jajka są dosyć małe, trzeba skrócić czas ich gotowania, gdy duże — wydłużyć.
Co jeszcze warto wiedzieć o gotowaniu jajek?
Po ugotowaniu jajek należy odlać z nich gorącą wodę i zalać je zimną wodą. Dzięki temu zostanie zahamowany proces ich gotowania i pozostaną takie, jak chcecie. Jajka też szybciej wystygną i łatwiej będzie je obrać.
Szaro-zielona warstwa na ugotowanym żółtku jest wynikiem reakcji siarki z żelazem. Oprócz zmian kolorystycznych po zjedzeniu takiego jajka możemy mieć wzdęcia i odczuwać dyskomfort w żołądku.
Mniej ścięte jajka są nie tylko lżejstrawne, ale też mniej alergizują. Poza tym zawarta w nich lecytyna jest lepiej wykorzystywana przez nasz organizm. Im dłużej gotujemy jajka, tym bardziej obniża się ich wartość odżywcza.
W naszym serwisie znajdziecie też informacje, jak rozpoznać, że jajka są nieświeże , a także, jak usmażyć idealne jajka sadzone .
Źródło zdjęcia: canva/toddarbini
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
-
Aromatyczna, cudownie rozgrzewająca kawa od Ani Lewandowskiej
-
Idealna przekąska na Sylwestra - parówki zapiekane w cieście francuskim
Źródło: kulinarnapolska.org