Smakosze.pl
Kurki są przepyszne

Canva / Natasha Breen

Jak błyskawicznie oczyścić kurki z piasku?

19 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Kurki niejednokrotnie przyprawiały nas o autentyczny zachwyt. Na ich bazie możemy przyrządzić rozmaite specjały. Przed rozpoczęciem przygotowań kurki należy oczyścić. Najlepiej sprawdza się w tym zadaniu pędzelek zamoczony we wrzątku z solą lub oleju.

Smakowite kurki to bez wątpienia jedne z najlepszych grzybów. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy zajadają je z miłą chęcią. Warto wiedzieć, jak w prosty sposób wyczyścić pyszne grzyby.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Czyste kurki w mgnieniu oka

Nie da się ukryć, że kurki zajmują szczególne miejsce w naszej rodzimej kuchni. Dodajemy je do wielu fantastycznych potraw. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na polędwiczki wieprzowe z kurkami i śmietaną.

Kurki, podobnie jak inne grzyby, zazwyczaj są ubrudzone ziemią i piaskiem. Wielbiciele kulinariów mają różne metody na pozbywanie się owych nieczystości. Okazuje się, że istnieje niezawodna i prosta metoda, która znacząco ułatwi nam to zadanie.

Czyszczenie kurek przy użyciu pędzelka jest dosyć intuicyjne. Jednak nasze działanie może być jeszcze skuteczniejsze. Wystarczy, że pędzelek wcześniej zanurzymy we wrzątku z solą lub w oleju. Efekt powala na łopatki.

herb-2805224 1920 (1)

Rewelacyjny trick na zmiękczenie kapusty na gołąbki, nie potrzebujesz nawet garnka

CZYTAJ DALEJ

Pędzelek z dodatkiem wody lub oleju znacznie lepiej będzie zbierał drobinki piasku i ziemi. Tym samym nasze kurki będą o wiele staranniej wyczyszczone. Jednak to nie jedyny szybki sposób na pozbycie się piasku.

Jak jeszcze możemy wyczyścić kurki?

Pyszne kurki nie najlepiej znoszą mycie pod bieżącą wodą. Wówczas mogą one stracić swoje walory smakowe. Najpewniej żaden z wielbicieli kulinariów nie chciałby do tego doprowadzić. Nie oznacza to, że kurki nie mogą zostać oczyszczone przy użyciu wody.

Kurki nie stracą na smaku, jeśli zanurzymy je w osolonym wrzątku. Za sprawą wysokiej temperatury z grzybów wydzieli się substancja o konsystencji śluzu. Dzięki niej zanieczyszczenia przestaną być problemy, a same kurki zachowają swój smak.

Kiedy kurki polezą chwilę we wrzątku, musimy je kilkukrotnie zamieszać. Wtedy wszelkie drobiny piasku i ziemi opadną na dno naczynia. Z pewnością warto wykorzystać tę metodę. Warto wiedzieć, że kurki często są mylone z niejadalnym sobowtórem.

Kurki będą lśniły czystością

Kurki będą lśniły czystością

Canva / Alexander Ozerov

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Akademie Smaku

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >