Smakosze.pl
Kurki są przepyszne

Canva / Natasha Breen

Jak błyskawicznie oczyścić kurki z piasku?

19 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Kurki niejednokrotnie przyprawiały nas o autentyczny zachwyt. Na ich bazie możemy przyrządzić rozmaite specjały. Przed rozpoczęciem przygotowań kurki należy oczyścić. Najlepiej sprawdza się w tym zadaniu pędzelek zamoczony we wrzątku z solą lub oleju.

Smakowite kurki to bez wątpienia jedne z najlepszych grzybów. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy zajadają je z miłą chęcią. Warto wiedzieć, jak w prosty sposób wyczyścić pyszne grzyby.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Czyste kurki w mgnieniu oka

Nie da się ukryć, że kurki zajmują szczególne miejsce w naszej rodzimej kuchni. Dodajemy je do wielu fantastycznych potraw. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na polędwiczki wieprzowe z kurkami i śmietaną.

Kurki, podobnie jak inne grzyby, zazwyczaj są ubrudzone ziemią i piaskiem. Wielbiciele kulinariów mają różne metody na pozbywanie się owych nieczystości. Okazuje się, że istnieje niezawodna i prosta metoda, która znacząco ułatwi nam to zadanie.

Czyszczenie kurek przy użyciu pędzelka jest dosyć intuicyjne. Jednak nasze działanie może być jeszcze skuteczniejsze. Wystarczy, że pędzelek wcześniej zanurzymy we wrzątku z solą lub w oleju. Efekt powala na łopatki.

herb-2805224 1920 (1)

Rewelacyjny trick na zmiękczenie kapusty na gołąbki, nie potrzebujesz nawet garnka

CZYTAJ DALEJ

Pędzelek z dodatkiem wody lub oleju znacznie lepiej będzie zbierał drobinki piasku i ziemi. Tym samym nasze kurki będą o wiele staranniej wyczyszczone. Jednak to nie jedyny szybki sposób na pozbycie się piasku.

Jak jeszcze możemy wyczyścić kurki?

Pyszne kurki nie najlepiej znoszą mycie pod bieżącą wodą. Wówczas mogą one stracić swoje walory smakowe. Najpewniej żaden z wielbicieli kulinariów nie chciałby do tego doprowadzić. Nie oznacza to, że kurki nie mogą zostać oczyszczone przy użyciu wody.

Kurki nie stracą na smaku, jeśli zanurzymy je w osolonym wrzątku. Za sprawą wysokiej temperatury z grzybów wydzieli się substancja o konsystencji śluzu. Dzięki niej zanieczyszczenia przestaną być problemy, a same kurki zachowają swój smak.

Kiedy kurki polezą chwilę we wrzątku, musimy je kilkukrotnie zamieszać. Wtedy wszelkie drobiny piasku i ziemi opadną na dno naczynia. Z pewnością warto wykorzystać tę metodę. Warto wiedzieć, że kurki często są mylone z niejadalnym sobowtórem.

Kurki będą lśniły czystością

Kurki będą lśniły czystością

Canva / Alexander Ozerov

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Akademie Smaku

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Suszone śliwki

Porady

Jak suszyć śliwki domowym sposobem?

Czytaj więcej >

Porady

Co zrobić, żeby panierka nie odklejała się od kotletów schabowych?

Czytaj więcej >

Porady

Czym różni się szarlotka od jabłecznika?

Czytaj więcej >
Zawartość domowej lodówki

Porady

Czym najlepiej przykryć potrawę w lodówce?

Czytaj więcej >

Porady

Która strona folii aluminiowej nadaje się do pieczenia?

Czytaj więcej >

Porady

Najczęstsze błędy podczas gotowania makaronu

Czytaj więcej >