Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-07-18T205533.036

canva/Максим Крысанов

Ile czasu można przechowywać w lodówce wędzoną rybę?

18 Lipca 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Zastanawiacie się, jak długo można przechowywać w lodówce wędzoną rybę. Odpowiedź może naprawdę zaskoczyć. Okazuje się, że możemy ją spożyć nawet 14 dni od momentu włożenia jej do naszej lodówki. Lepiej pilnować daty ważności, ponieważ konsekwencje zjedzenia przeterminowanej ryby mogą być bardzo nieprzyjemne.

Wędzona ryba nie od dziś gości w naszej kuchni. Na jej bazie możemy przygotować wiele smakołyków między innymi: różne pasty i sałatki. Czas bezpiecznego przechowywania ryby zależy od jej zwartości tłuszczu rodzaju i stopnia przetworzenia. Poniżej zdradzamy wszystkie szczegóły.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

Jak długo można przechowywać wędzoną rybę?

Wędzoną rybę można przechowywać przez około 14 dni w lodówce, a mrozić przez 2 miesiące. Dotyczy to jednak tylko ryb wędzonych na zimno, ponieważ te, które są wędzone na ciepło można trzymać w lodówce przez maksymalnie tydzień.

Ważne jest również, aby rybę szczelnie owinąć folią aluminiową tuż przed włożeniem ją do lodówki, ponieważ dzięki temu inne produkty z lodówki nie przejdą jej silnym zapachem. Jak wygląda sytuacja z pozostałymi rybami?

cucumbers-4548039 1920

Genialny patent Okrasy na idealnie chrupkie ogórki małosolne

CZYTAJ DALEJ

Jak długo można przechowywać w lodówce ryby?

Według ekspertów świeże i chude ryby powinny być przechowywane w lodówce jedynie przez dwa dni te, które przeszły obróbkę techniczną 3 do 4 dni, a konserwy rybne do 4 dni po ich otwarciu.

Warto zwracać uwagę na daty ważności, ponieważ konsekwencje zjedzenia nieświeżej ryby mogą być bardzo nieprzyjemne. Możemy spodziewać się mdłości, biegunki i bóli brzucha.

Polecamy również nasze pozostałe artykuły. Przeczytacie w nich m.in. o zaletach flądry bałtyckiej oraz poznacie rewelacyjny sposób na śledzie.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: newsy gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbieram dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuję, podróżuję i czytam książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

3 najczęstsze błędy w kuchni, które mogą zniszczyć święta

Czytaj więcej >

Porady

Co zrobić, żeby makowiec nie był zbyt suchy?

Czytaj więcej >
Bigos idealny

Porady

Jak zrobić idealny bigos? Przestrzegaj kilku zasad

Czytaj więcej >
Czyszczenie mikrofalówki nigdy nie było tak proste

Porady

Jak szybko wyczyścić mikrofalówkę?

Czytaj więcej >
stół wigilijny

Porady

Jakie potrawy podaje się na Wigilię?

Czytaj więcej >
pierogi ruskie

Porady

Dlaczego farsz na pierogi ruskie jest za rzadki?

Czytaj więcej >