Smakosze.pl
Kurki łatwo pomylić z innymi grzybami

Wikipedia / Jerzy Opioła / CC BY-SA 3.0; Heisenberg-pl / CC BY-SA 3.0

Niebezpieczny sobowtór kurek w polskich lasach

2 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smakowite kurki niejednokrotnie przyprawiały nas o zachwyt. Nie bez powodu są one tak bardzo pożądane przez smakoszy. Uwielbiane grzyby bardzo łatwo pomylić z innym gatunkiem, który uznawany jest za niejadalny. Mowa o lisówce pomarańczowej. Na powyższym zdjęciu znajduje się po lewej stronie.

Kurki uchodzą za przepyszne grzyby. Wykorzystujemy je w rozmaitych potrawach. Okazuje się, że podczas grzybobrania możemy się natknąć na bardzo podobne grzyby. Wywołują one przykre dolegliwości gastryczne, których lepiej uniknąć.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Niejadalne grzyby, które przypominają uwielbiane kurki

Nie da się ukryć, że kurki odgrywają istotną rolę w kulinariach. Jakiś czas temu wyjaśnialiśmy, w jaki sposób przygotować wyśmienity sos na ich bazie. Niestety, podczas wyprawy do lasu zamiast kurek w naszym koszyku mogą wylądować inne grzyby.

Kurki często są mylone z lisówkami pomarańczowymi. Wszystko przez ich wygląd. Grzyby te również są niewielkie i mają podobny kolor. Na szczęście istnieją pewne różnice, dzięki którym możemy je odróżnić od kurek.

Lisówki pomarańczowe pod spodem kapelusza mają blaszki. Natomiast kurki wyposażone są w listewki. Oba grzyby różnią się także miąższem. W przypadku lisówki wyróżnia się on pomarańczowym kolorem. Warto zauważyć, że miąższ kurki jest przeważnie biały lub bladożółty.

kotlety mielone z cukinią

Lekkie kotlety mielone z indyka z dodatkiem cukinii

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego warto uważać na lisówki pomarańczowe?

Lisówki pomarańczowe zaliczane są do grzybów niejadalnych. Wynika to z faktu, że po zjedzeniu sporej ilości prawdopodobne jest wystąpienie problemów gastrycznych. Przypominają one zatrucie.

Grzyby podszywające się pod kurki zawierają w sobie substancje o nazwie arabitol. Co prawda niektórzy uważają, że kilkukrotne przegotowanie lisówek sprawia, że można je jeść. Jednak lepiej ich po prostu unikać. Chyba nikt nie chciałby nabawić się ewentualnych problemów zdrowotnych.

Lisówki pomarańczowe inaczej określa się mianem kurki jadowitej lub fałszywej kurki. Jak widać, nazwy te są jak najbardziej adekwatne. Pamiętajmy, by zbierać tylko te grzyby, które dobrze znamy i nie wzbudzają u nas żadnych zastrzeżeń.

Lisówka pomarańczowa

Lisówka pomarańczowa

Wikipedia / Jerzy Opioła / CC BY-SA 3.0

Jak rozpoznać kurki?

Kurki przeważnie osiągają wielkość od 1 do 4 cm. Powierzchnia ich kapeluszy jest zazwyczaj gładka. U młodych okazów jest on wypukły, a u starszych lekko spłaszczony. Z kolei blaszki są grube i nieregularne.

Z pewnością kurki jeszcze niejednokrotnie przyprawią nas o szybsze bicie serca. Zwłaszcza jeśli przyrządzimy je w odpowiedni sposób. Niedawno informowaliśmy o tym, jak przygotować kurki, by nie były gorzkie.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Wikipedia; Gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Szczegóły najnowszej oferty Biedronki

Czytaj więcej >
kawa

Produkty

Kawa staje się coraz droższa, nie każdego będzie na nią stać

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść mandarynki?

Czytaj więcej >
Ogórki kiszone i konserwowe

Produkty

Ogórki kiszone czy konserwowe, które z nich są najzdrowsze?

Czytaj więcej >
ogórki w folii

Produkty

Dlaczego ogórki pakowane są w folię?

Czytaj więcej >
Mięsne podkładki chronią nasze zdrowie

Produkty

Do czego służą podkładki pod mięso?

Czytaj więcej >