Smakosze.pl
Drewniane łyżki

canva/natalyadanko

Jak dbać o drewniane przyrządy kuchenne?

25 Września 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Drewniane przybory i narzędzia kuchenne wymagają odpowiedniej opieki i konserwacji - dzięki temu mogą posłużyć wiele lat. Wiele produktów potrzebnych do pielęgnacji masz już w domu. Poniżej prezentujemy sposoby, dzięki którym łatwo zadbasz o drewniane deski czy łyżki.

Drewniane przyrządy kuchenne są popularne od dziesiątek lat. Ich niska cena, łatwa dostępność oraz prostota czyszczenia sprawiają, że tysiące Polaków korzystają z nich na co dzień.

Niestety mało kto wie, że cały czas trzeba o nie dbać. Samo mycie po skończeniu gotowania nie wystarczy - w innym przypadku drewno może się odkształcić i zniszczyć.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Pielęgnacja kuchennych przyrządów z drewna

Na początku, gdy tylko kupisz łyżki i szpatułki z drewna, należy je zaimpregnować jadalnym olejem. Najlepszy jest do tego olej lniany, ponieważ bardzo długo zachowuje świeżość.

Aby przeprowadzić impregnacje, rozłóż narzędzia na lnianej ściereczce. Drugą czystą ściereczkę nasącz olejem i natrzyj nią przybory.

Kotlety mielone z kurkami

Obłędnie pyszne kotlety mielone z kurkami

CZYTAJ DALEJ

Po wchłonięciu pierwszej porcji oleju powtórz czynność raz jeszcze. Dzięki temu narzędzia nie będą łapały koloru potraw, a także smak i zapach nie zostaną przez nie wchłonięte.

Codzienne stosowanie, a konserwacja

Drewniane łyżki należy myć zaraz po użyciu, aby w ich szczelinach nie zdążyły zagnieździć się chorobotwórcze mikroorganizmy. Nie można wkładać ich do zmywarek, ponieważ wysoka temp. oraz detergenty niszczą drewno.

Chcesz poznać więcej pysznych słodkości? Sprawdź ten artykuł, w którym uczymy, jak zrobić wyjątkowo smaczny sernik. W tym tekście z kolei zdradzamy metodę na domową chałkę.

Poplamione przybory możesz wyczyścić roztworem wody i sody oczyszczonej. Wystarczy zanurzyć je w płynie, a po chwili plamy same znikną.

Drewniane przybory

Źródło: canva/arfo, Getty Images

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

10 pytań dla geniuszy kulinarnych. Sprawdź, ile wiesz o ukochanych warzywach

Pytanie 1 z 10

Szczypior to liście młodego/młodej:

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: garneczki.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak najszybciej sparzyć kapustę na gołąbki?

Czytaj więcej >

Porady

Najczęstsze błędy podczas przygotowania ryb

Czytaj więcej >

Porady

Jak podgrzewać jedzenie w mikrofalówce, żeby nie było zimnie w środku?

Czytaj więcej >
Obieranie ogórka

Porady

Jak wykorzystać obierki po ogórkach?

Czytaj więcej >
Soczyste kotlety mielone od Magdy Gessler

Porady

Niezawodny patent Magdy Gessler na soczyste kotlety mielone

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego w kluskach śląskich trzeba zrobić wgłębienie?

Czytaj więcej >