Smakosze.pl
Jajka na twardo wyjdą idealnie

Canva / Foodiesfeed

Jak długo gotować jajka na twardo?

12 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Jajka na twardo często goszczą na naszych stołach. Wykorzystujemy je, chociażby w przepysznych śniadaniowych kanapkach. Nabiał nie powinien gotować się dłużej niż 10 minut. W przeciwnym wypadku jajka będą miały ciemną obwódkę i stracą wiele cennych substancji odżywczych.

Nie da się ukryć, że jajka są jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy sięgają po nie praktycznie codziennie. Warto wiedzieć, ile powinny się gotować jajka na twardo.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak długo gotować jajka na twardo?

Jajka można przygotować na wiele sposobów. Jakiś czas temu prezentowaliśmy niezawodny przepis na smakołyki gotowane w koszulkach. Ogromną popularnością cieszą się również jajka na twardo. Oczywiście najlepiej przyrządzać je z należytą starannością.

Jeśli zależy nam na idealnie ugotowanych jajkach na twardo, musimy pamiętać, by nie poddawać ich obróbce termicznej dłużej niż 10 minut. Po przekroczeniu tej granicy tracą one znacznie więcej wartości odżywczych. Jednak to nie jedyny problem.

Jajka gotowane zbyt długo charakteryzują się przebarwieniami na żółtku. Mowa o szarej obwódce, która wygląda bardzo nieestetycznie i z pewnością nie zachęca do beztroskiego zajadania.

Fasolka szparagowa w sosie węgierskim

Fasolka szparagowa w sosie paprykowym, czyli po węgiersku

CZYTAJ DALEJ

Rzecz jasna podczas gotowania musimy wziąć pod uwagę wielkość jajka. Małe najlepiej gotować przez 7 minut, średnie do 9 minut, a duże maksymalnie przez 10 minut. O czym jeszcze warto pamiętać?

Proste triki na perfekcyjne jajka na twardo

Jajka najlepiej wyjąć z lodówki 30 minut przed wstawieniem do wrzątku. Wówczas uzyskają one temperaturę pokojową, a tym samym zmniejszymy ryzyko ich pęknięcia w trakcie gotowania.

Wodę do gotowania jajek, warto wzbogacić o sól. Taki dodatek może wydawać się zbędny, jednak docenią go osoby, które borykają się z problemami podczas obierania smakołyków ze skorupek. Sól znacząco ułatwia ten proces. Skorupka powinna odejść od reszty jajka bezproblemowo.

Jak widać, przygotowanie idealnych jajek na twardo jest bardzo proste. Z pewnością warto wykorzystać powyższe zasady w praktyce. Każdy, kto uwielbia jajka, powinien wiedzieć, które z nich są najzdrowsze.

Jajka na twardo

Jajka na twardo

Canva / bhofack2

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Ania Gotuje

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak doprawić grzyby?

Porady

Jak doprawić leśne, smażone grzyby

Czytaj więcej >

Porady

Czy zupę ogórkową można mrozić?

Czytaj więcej >
flaki

Porady

Jak ugotować flaki, żeby nie wyszły gorzkie?

Czytaj więcej >
czosnek

Porady

Prosty sposób na uprawę zimowego czosnku

Czytaj więcej >
zielona dynia

Porady

Jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię?

Czytaj więcej >
grzyby

Porady

Jak błyskawicznie oczyścić grzyby z piasku?

Czytaj więcej >