Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak długo można przechowywać w lodowce wędzoną rybę?
Adam Moskal
Adam Moskal 29.08.2021 02:00

Jak długo można przechowywać w lodowce wędzoną rybę?

Wędzona ryba
canva/Yana Gayvoronskaya

Wędzone ryby stanowią pyszny dodatek do codziennego jadłospisu, jednak ich przechowywanie może być dość skomplikowane. W zależności od rodzaju wędzenia można trzymać je od tygodnia do 14 dni. Przed włożeniem do lodówki należy skropić ją sokiem z cytryny, przez co dłużej zachowa świeżość.

Ryby są bardzo ważnym elementem zdrowej i zrównoważonej diety. Dostarczają wielu cennych substancji odżywczych, a ich obłędny smak jest ceniony na całym świecie.

Niestety największym problemem jest przechowywanie ryb - szczególnie tych poddanych procesowi wędzenia. Ile czasu oraz w jaki sposób należy je trzymać, aby się nie zepsuły?

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Ile przechowywać wędzone ryby w lodówce?

Wszystko zależy tak naprawdę od sposobu wędzenia oraz pakowania produktu. Wędzenie dzieli się generalnie na dwie kategorie: wędzenie na zimno oraz na ciepło.

Wędzone ciepłym dymem można przechowywać około 1 tygodnia w lodówce, z kolei te wędzone na zimno wytrzymają nawet do 14 dni. Temperatura optymalna wynosi od 2 do10 stopni Celsjusza.

Jeśli posiadamy rybę pakowaną próżniowo, której opakowanie nie zostało naruszone, można przechowywać ją nawet przez 6 tygodni - nie ma wszak dostępu do tlenu i znacznie wolniej się psuje.

Co zrobić przed schowaniem ryby do lodówki?

Jak wszyscy wiemy, ryby mają bardzo intensywny zapach, który nie każdemu pasuje. Dlatego przed włożeniem jej do lodówki, należy szczelnie owinąć ją folią spożywczą oraz skropić ją sokiem z cytryny.

Chcesz ugotować szybki i prosty obiad? Sprawdź ten artykuł, w którym uczymy, jak zrobić oszałamiająco pyszną kremową napoleonkę bez pieczenia. W tym tekście z kolei zdradzamy sposób na pyszne placki z kukurydzy z puszki.

Kwaśność cytrusa pozwoli utrzymać świeżość kilka dni dłużej, a także doda odrobinę świeżego smaku oraz aromatu, co także może delikatnie zamaskować naturalny zapach wędzonej ryby.

Wędzona ryba

Źródło: canva/rlat, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Zapraszamy na nasz Instagram

Źródło: winiary.pl

Tagi: Ryba