Smakosze.pl Porady Jak dobrze zeszklić cebulę? Wyjaśniamy krok po kroku
canva/radebg, Getty Images

Jak dobrze zeszklić cebulę? Wyjaśniamy krok po kroku

23 lutego 2022
Autor tekstu: Adam Moskal

Cebula swoje miejsce ma w większości wytrawnych potraw, ponieważ gra bardzo istotną rolę - nadaje im odpowiedniego smaku i poprawia jego głębie. Żeby uzyskać taki efekt, konieczne jest dobre zeszklenie cebuli. Skutecznym trikiem ułatwiającym zeszklenie warzywa jest dosypanie do niego szczypty soli lub cukru, dzięki czemu karmelizacja zachodzi szybciej.

Cebula jest popularna na całym świecie i obok czosnku można znaleźć ją w najróżniejszych recepturach. Po obróbce termicznej zmienia ona swoje właściwości, co jest ochoczo wykorzystywane przez wszystkich kucharzy.

Najczęściej pokrojoną w kostkę, plasterki lub piórka cebulę smaży na patelni z olejem. Taka metoda daje możliwość wygodnej obserwacji i oceniania stopnia wysmażenia. Niżej zdradzamy co zrobić, aby całe zadanie zawsze kończyło się 100% sukcesem.

Idealne zeszklenie cebuli

Sposób przygotowania cebuli ma duży wpływ na końcowy smak dania, ponieważ długo smażona zaczyna być intensywnie słodka i miękka. Co ciekawe prosto można usprawnić jej gotowanie.

Wystarczy po wrzuceniu pokrojonej cebuli na rozgrzaną patelnię posypać ją niewielką ilością soli. Sól wyciąga wilgoć z produktów spożywczych, dzięki czemu przyspiesza się smażenie i zmiękczanie warzywa.

Jeszcze lepsza karmelizacja

Istnieje jeszcze jeden sposób, żeby cieszyć się pysznym smakiem słodkiej, smażonej cebulki jeszcze prędzej. Polega on na dosypaniu około łyżeczki zwykłego cukru do skwierczącej cebuli.

Cukier również pozytywnie wpłynie na prędkość procesu, zwiększy słodycz cebuli, a także udoskonali jej barwę. Tak potraktowana stanie się jeszcze smaczniejsze i każde danie, do którego się ją doda, uzyska jeszcze wyższy poziom smaku.

Uważaj na przypalenie

Gotowanie cebuli wymaga również zachowania nieco uwagi, ponieważ nie wolno dopuścić do żadnego przypalenia. Spalona cebula staje się wyjątkowo gorzka i nawet niewielka ilość może zepsuć smak dania.

Najlepsi kucharze radzą, aby pod koniec smażenia cebuli dolać do niej odrobinę białego wina lub bulionu. Tak minimalizuje się ryzyko przypalenia, a przy okazji można wprowadzić jeszcze jeden dodatkowy smak.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu poznasz recepturę na obłędną cebulę zapiekaną z mięsem mielonym. Ten tekst wyjawia, jak przygotować domowe cebularze.

Cebula podczas smażenia

Źródło zdjęcia: canva/Nebasin, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy