Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak kroić grzyby do suszenia? 1 szczegół jest absolutnie najważniejszy
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 04.10.2022 20:07

Jak kroić grzyby do suszenia? 1 szczegół jest absolutnie najważniejszy

jak kroić grzyby do suszenia
Canva / Danler

Suszenie grzybów jest popularną metodą przedłużenia ich żywotności. Dobrze przygotowane suszone grzyby mogą służyć nam swoim smakiem i aromatem nawet przez kilkanaście miesięcy. Tajemnica tkwi w krojeniu grzybów. Plasterki nie mogą być ani za grube, ani zbyt cienkie.

Suszone grzyby wymagają właściwego przygotowania. Niezależnie od wybranej metody suszenia, zasady, jakich należy się trzymać, są te same. Poza grubością krojenia, należy pamiętać o kilku innych szczegółach.

Suszone grzyby czyli tajniki krojenia

Suszenie polega na całkowitym pozbyciu się z danej żywności wody. Może być procesem długotrwałym, ale powinno odbywać się równomiernie. Dzięki temu nasze suszone grzyby będą właściwie przygotowane, ale bez tendencji do nadmiernego kruszenia.

Przed przystąpieniem do właściwego krojenia należy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie. Grzybów przed suszeniem absolutnie nie myjemy. Nasiąknięte nadmiarem wody grzyby będą się suszyć bardzo długo. Przed suszeniem wystarczy je delikatnie oczyścić miękka szczoteczką.

Tajemnicą udanych suszonych grzybów jest ich poprawne krojenie. Zbyt grube plastry będą suszyć się zbyt długo, te cienkie natomiast spowodują, że ususzony grzyb będzie bardzo cienki i łamliwy. Optymalna dla suszonych grzybów jest grubość ok. pół centymetra.

W grzybach możemy suszyć zarówno kapelusze jak i nogi. Mniejsze egzemplarze często wystarczy przekroić na pół. Większe osobniki dzielimy na wspomniane powyżej kilkumilimetrowe plasterki.

Co jeszcze należy wiedzieć o suszonych grzybach

Przed samym przystąpieniem do krojenia i suszenia należy przebrać swoje zbiory. Upewnijmy się, że wszystkie znalezione grzyby na pewno są jadalne. Dla początkujących najlepszą metodą będzie zbieranie grzybów z charakterystyczną siateczką pod kapeluszem.

Znalezione grzyby muszą być w zupełności zdrowe. Niedopuszczalne są uszkodzenia, pleśń ani tym bardziej obecność robaków. Ze względu na brak możliwości wymoczenia grzybów, pozbycie się takich pasażerów na gapę jest praktycznie niemożliwe.

Aby wysuszone grzyby służyły nam długo, należy przechowywać je w odpowiednich warunkach. Szczelnie zamknięte pojemniki ochronią suszone grzyby przez zawilgoceniem a także atakiem moli spożywczych. Grzyby nie lubią światła słonecznego, które pozbawia je charakterystycznego smaku i aromatu. Odpowiednim miejscem do trzymania grzybów będzie np. tył szafki kuchennej. Tutaj dowiesz się więcej o suszeniu grzybów w piekarniku. Dla suszenia istnieją też alternatywne, równie skuteczne metody.

Canva / bjones27
Canva / bjones27

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi: Grzyby