Smakosze.pl
chleb

canva/pixelshot

Jak należy mrozić chleb?

10 Września 2021

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Mrożenie chleba to bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki niemu zawsze możesz mieć pod ręką świeże pieczywo i to bez porannego biegania do piekarni. Jednak, żeby chleb czy bułki po rozmrożeniu smakowały jak należy trzeba je odpowiednio zamrozić.

Mrożenie mięsa, ryb czy warzyw to już norma. Wiadomo, że często kupujemy je na zapas po to, by nie chodzić zbyt często do sklepu. A nadmiar najlepiej od razu zamrozić,a by produkty nie straciły na smaku, ani jakości. Z tych samych powodów można mrozić pieczywo.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak należy mrozić chleb?

Podstawowa zasada jest taka, że im świeższe pieczywo zamrozisz to tak samo świeże będzie po rozmrożeniu. Oczywiście nie wkładamy do zamrażarki ciepłego chleba, bo to powodowałoby rozmrażanie i psucie się innych zamrożonych produktów. Natomiast jeśli zamrozisz już czerstwawy chleb zamrażanie w żaden sposób go nie odświeży.

Chleb czy bułki warto poporcjować, by niepotrzebnie nie rozmrażać zbyt dużej ilości pieczywa. Bochenek chleba można więc podzielić na pół, a krojony na porcje po kilka kromek. Każdą porcję pieczywa zamykamy szczelnie w foliowym woreczku przeznaczonym do kontaktu z żywnością.

Pieczywo umieszczamy w zamrażarce i trzymamy do momentu, aż będzie nam potrzebne. Lepiej jednak nie robić zapasów na kilka miesięcy, bo nie ma to najmniejszego sensu. Po pierwsze niepotrzebnie zajmujemy sobie przestrzeń w lodówce, po drugie zbyt długo przechowywane pieczywo może obeschnąć nawet w zamrażarce i robi się mniej smaczne.

Gołąbki

Co robić, gdy farsz na gołąbki jest za suchy i twardy?

CZYTAJ DALEJ

Jak rozmrażać pieczywo?

Potrzebujesz świeżego pieczywa rano na kanapki do pracy czy szkoły? Wyjmij zamrożony chleb albo bułki wieczorem z zamrażarki i pozostaw bez rozpakowywania na kuchennym blacie. Rano będą jak świeże.

Jeśli lubisz pieczywo z chrupiąca skórką możesz je podpiec w piekarniku. Sposoby są dwa. Pierwszy to najpierw rozmroź chleb, a potem wyjmij go z folii i włóż na 5-10 minut do piekarnika o temperaturze 180 st. C. Drugi sposób to włożenie do piekarnika o temp. 170 st. C chleba zamrożonego (oczywiście wyjętego z folii) i pieczenie go ok. 40 minut.

chleb

chleb

Źródło zdjęcia: canva/Qwart

Jak dobrze znasz potrawy z czasów PRL-u? Nie bądź zbyt pewny siebie, tylko geniusz zgadnie wszystkie odpowiedzi

Pytanie 1 z 10

Z czego najczęściej jadano kotlety w czasach PRL-u?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: zdrowieradiozet

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ser żółty

Porady

Jak przechowywać ser, żeby nie spleśniał?

Czytaj więcej >
Jak doprawić grzyby?

Porady

Jak doprawić leśne, smażone grzyby

Czytaj więcej >

Porady

Czy zupę ogórkową można mrozić?

Czytaj więcej >
flaki

Porady

Jak ugotować flaki, żeby nie wyszły gorzkie?

Czytaj więcej >
czosnek

Porady

Prosty sposób na uprawę zimowego czosnku

Czytaj więcej >
zielona dynia

Porady

Jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię?

Czytaj więcej >