Jak poprawnie namoczyć śledzie? Poradnik krok po kroku
Śledzie, które kupiliście, są słone i pełne ości? Dobrze je wymoczcie, a pozbędziecie się obu problemów. Wystarczy woda i sok z cytryny, a mięso stanie się delikatne. Utraci też charakterystyczny rybi zapach. Dowiedzcie się jak prawidłowo użyć tych składników, by osiągnąć pożądany efekt.
Potrawy ze śledzi bywają naprawdę smaczne. Wystarczy wspomnieć śledzia w curry czy poznańską sałatkę z jajkami. Najlepszą ryba o ich przyrządzenia jest śledź prosto z beczki. Zanim jednak zabierzemy się za marynowanie, trzeba go dobrze wymoczyć. Podpowiadamy jak zrobić to poprawnie.
Moczenie śledzi w wodzie uwalnia sól
Pierwszym etapem jest opłukanie ryby i zanurzenie jej w wodzie. Moczenie powinno trwać kilka godzin. W tym czasie konieczna będzie kilkukrotna zmiana płynu. Śledzie będą bowiem powoli oddawały do niego sól.
Z czasem do słodkiej wody „przejdzie” na tyle dużo soli, że proces dalszego uwalniania jej zatrzyma się. Najlepiej więc wymieniać wodę co 1-2 godziny tak, by jak najsprawniej pozbyć się nadmiaru naturalnego konserwantu.
Sok z cytryny pozwoli pozbyć się ości
Pozbawione nadmiaru soli mięso ryby czasami będzie już zdatne do wykorzystania. Bywa jednak, że zawiera ono malutkie ości, których zjedzenie mogłoby się źle skończyć. W takim przypadku nacieramy je sokiem z cytryny.
Natarte cytrynowym sokiem śledzie powinniśmy odstawić do lodówki na minimum 10 godzin. W tym czasie elementy rybiego szkieletu zmiękną. Zniknie też ewentualny nieprzyjemny posmak ryby.
Po więcej porad dotyczących przyrządzania ryb zajrzyjcie na naszą stronę. Zdradzamy tam np. dlaczego warto wymoczyć karpia w mleku oraz podpowiadamy, jakie gatunki ryb będą dobre do przyrządzenia ryby po grecku.
Źródło zdjęcia: canva/Yana Gayvoronskaya
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: ania-gotuje, ewa-wachowicz