Smakosze.pl
Truskawki z doniczki

Canva.com (Klavdiya Volkova, Getty Images)

Jak posadzić i nawozić truskawki w doniczce?

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smakowite truskawki niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią spałaszowaliby ten specjał. W sklepach możemy sporo za niego zapłacić. Truskawki z łatwością posadzisz w doniczce. Wyrosną znacznie szybciej, jeśli wykorzystasz odpowiedni nawóz.

Nie da się ukryć, że truskawki należą do grona wyjątkowo smakowitych owoców. Ich walory są ubóstwiane przez wiele osób. Okazuje się, że pyszne truskawki możemy uprawiać samodzielnie w domowych warunkach. 

Truskawki z doniczki?

Dla niektórych smakoszy takie rozwiązanie może wydawać się nierealne. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by posadzić truskawki w domu. Wystarczy postępować zgodnie z kilkoma wytycznymi. Już teraz przekonaj się, jak uprawiać truskawki w doniczkach.

Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, ile kosztują Polskie truskawki. Tegoroczne ceny mogą wywołać zawrót głowy. Na szczęście pyszne owoce można uprawiać nawet w domowych warunkach. Na początku musimy zdecydować, która odmiana nam najbardziej odpowiada.

Godne uwagi są truskawki, które powtarzają kwitnienie. Wówczas owocami można cieszyć się nawet w październiku. Zalicza się do nich między innymi gatunki takie jak Albion, Camara, Cupido, Elan, Verity oraz Selva.

Doniczki, w których posadzimy truskawki, powinny być długie, ponieważ sadzonki potrzebują sporo miejsca. Na jedną roślinę powinna przypadać powierzchnia o pojemności 4 litrów. Dobrze sprawdzają się doniczki, które można podwieszać. 

Dno doniczki warto wyścielić warstwą potłuczonej porcelany lub kamyków. Dzięki temu truskawki będą lepiej nawodnione podczas podlewania. Rośliny potrzebują żyznej i próchniczej ziemi wymieszanej z piaskiem. Jej odczyn powinien być obojętny lub lekko kwaśny.

Truskawki należy często podlewać. Jednak należy uważać, by nadmiernie nie zamoczyć liści, które są podatne na choroby. Nie bez znaczenia, jest także kwestia nawożenia roślin. Warto wiedzieć jakie środki działają na nie najlepiej.

(Canva / Leove)

Które nawozy sprawią, że truskawki wyrosną szybciej?

Truskawki dobrze rosną przy użyciu nawozów kompostowych. Niedawno przedstawialiśmy przepis na specyfik na bazie pokrzywy. Kompost warto dodać do ziemi jeszcze przed posadzeniem owoców. 

Kolejnym nawozem, który wspiera truskawki, jest mączka bazaltowa. Zawiera ona wiele składników odżywczych, które wzmacniają rośliny oraz wspierają ich wzrost. Zalicza się do nich między innymi fosfor, potas, magnez, miedź, bor i żelazo.

Godne uwagi są również nawozy wieloskładnikowe, które możemy dostać w sklepach. Niektóre z nich są dedykowane do truskawek. Powinien być bogaty w azot, fosfor, potas, magnez, siarkę, wapń, bor, miedź, żelazo, mangan, molibden oraz cynk.

Po zbiorach także powinniśmy pamiętać o nawożeniu. Dzięki temu truskawki wykształcą nowe pędy, z których w przyszłości wyrosną kolejne owoce. Nie pozostaje nic innego jak przystąpienie do pracy. Domowe truskawki oprócz oszczędności dadzą nam wiele satysfakcji.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Zielony ogródek; Poradnik ogrodniczy

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczą

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak zagęścić pomidorową, żeby nie była tłusta?

Czytaj więcej >
zbieranie grzybów

Porady

Jakich zasad przestrzegać podczas grzybobrania?

Czytaj więcej >
kawa z przyprawami

Porady

Dlaczego warto dodać do kawy kurkumę?

Czytaj więcej >
Otwieranie słoika

Porady

Jak z łatwością otworzyć słoik?

Czytaj więcej >
Przecedzanie rosołu

Porady

Czy trzeba przecedzać rosół po ugotowaniu?

Czytaj więcej >
mirabelki

Porady

Co można zrobić z dojrzałych mirabelek?

Czytaj więcej >