Smakosze.pl
Pomidory i kwestia śniadania

Canva.com / Jupiterimages

Dlaczego lepiej nie jeść pomidorów na śniadanie?

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smakowite pomidory niejednokrotnie przyprawiały nas o autentyczny zachwyt. Nie bez powodu uznaje się je za jedno z najpopularniejszych warzyw. Znajdziemy je w rozmaitych daniach. Mało kto spodziewałby się, że pomidory na śniadanie nie są najlepszym pomysłem, którego można mocno pożałować.

Nie da się ukryć, że pomidory odgrywają niezwykle istotną rolę w kulinariach. Na ich bazie możemy przyrządzić rozmaite frykasy, których smak pozostaje na długo w pamięci. Niektórzy mogliby je jadać nawet na śniadalnie. Lepiej jednak tego unikać, ponieważ pomidory mają również swoją ciemniejszą stronę.

Dlaczego pomidory nie powinny wchodzić w grę podczas śniadania?

Przeważnie pomidory nie wzbudzają u nas większych obaw. Wszakże dodajemy je do wielu rozmaitych dań. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na wyjątkowo aromatyczne leczo. Dziś po lupę weźmiemy kwestię jedzenia pomidorów na śniadanie.

Pomidory na śniadanie nie są najlepszym pomysłem, ponieważ w ich wnętrzu znajduje się wiele taniny. Substancja ta ogólnie jest bardzo zdrowa i wykazuje działanie przeciwutleniające, jednak problem pojawia się wówczas, gdy zajadamy pomidory na czczo.

Okazuje się, że tanina zwiększa kwasowość w żołądku. Tym samym przyczynia się ona do nieprzyjemnych problemów gastrycznych, które są szczególnie przykre dla osób borykających się z refluksem lub wrzodami. 

Śniadanie i pomidory nie powinny iść ze sobą w parze. Niepozorne warzywa podrażniają ściany żołądka. Z pewnością lepiej uniknąć wątpliwych atrakcji już od rana. Warto również zauważyć, że pomidory nie są wskazane dla osób, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe. Zawarta w warzywach witamina K może osłabić ich działanie.

(Canva / Duy Truong Hai)

Pomidory mają swoje zalety

Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że pomidory mają także wiele atutów. Uwielbiane warzywa dostarczają cennych witamin i minerałów, które wspomagają funkcjonowanie naszego organizmu. Co możemy znaleźć w pomidorach?

  • witamina C

  • witamina K

  • witamina E

  • witaminy grupy B

  • potas

  • mangan

  • miedź

  • magnez

  • fosfor

[EMBED-19]

Nie da się ukryć, że pomidory można uznać za zdrowy smakołyk. Musimy mieć jednak na uwadze, że osoby borykające się z problemami gastrycznymi powinny na nie uważać. W takiej sytuacji warto obrać pomidory ze skórki.

Coraz więcej smakoszy decyduje się na samodzielne posadzenie pomidorów. Z pewnością takie smakołyki mogą dać nam sporo satysfakcji. Pomidory wyrosną znacznie lepiej, jeśli wykorzystasz nawóz na bazie pokrzywy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Onet; Poradnik Zdrowie; Parenting

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >