Smakosze.pl
Pomidory i kwestia śniadania

Canva.com / Jupiterimages

Dlaczego lepiej nie jeść pomidorów na śniadanie?

17 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smakowite pomidory niejednokrotnie przyprawiały nas o autentyczny zachwyt. Nie bez powodu uznaje się je za jedno z najpopularniejszych warzyw. Znajdziemy je w rozmaitych daniach. Mało kto spodziewałby się, że pomidory na śniadanie nie są najlepszym pomysłem, którego można mocno pożałować.

Nie da się ukryć, że pomidory odgrywają niezwykle istotną rolę w kulinariach. Na ich bazie możemy przyrządzić rozmaite frykasy, których smak pozostaje na długo w pamięci. Niektórzy mogliby je jadać nawet na śniadalnie. Lepiej jednak tego unikać, ponieważ pomidory mają również swoją ciemniejszą stronę.

Dlaczego pomidory nie powinny wchodzić w grę podczas śniadania?

Przeważnie pomidory nie wzbudzają u nas większych obaw. Wszakże dodajemy je do wielu rozmaitych dań. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na wyjątkowo aromatyczne leczo. Dziś po lupę weźmiemy kwestię jedzenia pomidorów na śniadanie.

Pomidory na śniadanie nie są najlepszym pomysłem, ponieważ w ich wnętrzu znajduje się wiele taniny. Substancja ta ogólnie jest bardzo zdrowa i wykazuje działanie przeciwutleniające, jednak problem pojawia się wówczas, gdy zajadamy pomidory na czczo.

Okazuje się, że tanina zwiększa kwasowość w żołądku. Tym samym przyczynia się ona do nieprzyjemnych problemów gastrycznych, które są szczególnie przykre dla osób borykających się z refluksem lub wrzodami. 

Śniadanie i pomidory nie powinny iść ze sobą w parze. Niepozorne warzywa podrażniają ściany żołądka. Z pewnością lepiej uniknąć wątpliwych atrakcji już od rana. Warto również zauważyć, że pomidory nie są wskazane dla osób, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe. Zawarta w warzywach witamina K może osłabić ich działanie.

(Canva / Duy Truong Hai)

Pomidory mają swoje zalety

Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że pomidory mają także wiele atutów. Uwielbiane warzywa dostarczają cennych witamin i minerałów, które wspomagają funkcjonowanie naszego organizmu. Co możemy znaleźć w pomidorach?

  • witamina C

  • witamina K

  • witamina E

  • witaminy grupy B

  • potas

  • mangan

  • miedź

  • magnez

  • fosfor

[EMBED-19]

Nie da się ukryć, że pomidory można uznać za zdrowy smakołyk. Musimy mieć jednak na uwadze, że osoby borykające się z problemami gastrycznymi powinny na nie uważać. W takiej sytuacji warto obrać pomidory ze skórki.

Coraz więcej smakoszy decyduje się na samodzielne posadzenie pomidorów. Z pewnością takie smakołyki mogą dać nam sporo satysfakcji. Pomidory wyrosną znacznie lepiej, jeśli wykorzystasz nawóz na bazie pokrzywy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Onet; Poradnik Zdrowie; Parenting

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ogórki kiszone

Produkty

Idealnie chrupkie ogórki kiszone bez dodatku chrzanu. Zastąpisz go wyjątkowym składnikiem

Czytaj więcej >
mirabelka

Produkty

Intrygujący sposób na wykorzystanie liści mirabelki. Z drzewka wykorzystać można nie tylko owoce

Czytaj więcej >

Produkty

Czy arbuz jest owocem, czy warzywem? Odpowiedź może nieźle zaskoczyć

Czytaj więcej >
Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki

Produkty

Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki. Sporo zaoszczędzisz i zyskasz pyszne specjały

Czytaj więcej >
biała czekolada

Produkty

Czy biała czekolada może być nazywana "czekoladą"? Poznaliśmy odpowiedź na odwieczne pytanie

Czytaj więcej >
pomarańcze

Produkty

Jak wybrać w sklepie najlepsze pomarańcze? Wystarczy dokładnie przyjrzeć się ich skórce

Czytaj więcej >