Jak układać sztućce zgodnie z savoir-vivre?
© Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons); lestello.pl

Jak powinno się odkładać sztućce po posiłku?

Sztućce, zgodnie z zasadami savoir-vivre, należy po każdym posiłku odłożyć w odpowiedni sposób. Dzięki temu gość może dać sygnał dla kelnera lub gospodarza oraz okazuje swoje dobre wychowanie. Większość Polaków nie przykuwa do tego zbytniej uwagi, co może skutkować nawet zabraniem talerza przez pracownika restauracji.

Zasady savoir-vivre mogą wydawać się dla przeciętnego człowieka bardzo skomplikowane czy wręcz tajemnicze - prawda jest jednak taka, że wystarczy znać kilka z nich, aby mieć pewność, że nigdy nie ośmieszymy się na oficjalnym przyjęciu z pracy czy bankiecie.

Jedną z najważniejszych podstaw jest odpowiednie ułożenie sztućców w trakcie posiłku, jak i po zakończeniu go. Wysyłamy tak proste sygnały dla kelnera, który może bez konieczności wchodzenia z tobą w dialog, zabrać talerz lub dołożyć dokładkę.

Jakie są zasady savoir-vivre odnośnie sztućców?

Zajmijmy się najpierw hipotetyczną sytuacją, podczas której w połowie posiłku w wykwintnej restauracji chcesz zrobić sobie przerwę od jedzenia. Może masz w planach skorzystać z toalety, bądź zwyczajnie masz zamiar sięgnąć po karafkę z winem.

W takiej sytuacji należy ułożyć nóż i widelec w taki sposób, aby ich ułożenie odzwierciedlało położenie wskazówek zegara, które wybijają godzinę 7. Tak można kulturalnie odstawić nóż i widelec bez ryzyka, że wyślemy jakiś błędny sygnał do kelnera.

Groźna bakteria w uwielbianym produkcieGroźna bakteria w uwielbianym produkcieCzytaj dalej

Jak zakomunikować koniec posiłku?

Najadłeś się i nie masz ochoty na więcej dokładek, lub z innych względów musisz natychmiast przerwać jedzenie? Sztućce należy odłożyć obok siebie z prawej strony, skierowane pod niewielkim kątem w stronę środka talerza. Potocznie nazywa się taki rozstaw "na godzinę 5".

Sztućce

Źródło: Mindor, Getty Images

Godzina 5 daje możliwość kelnerowi w rozpoznaniu, od kogo należy zabrać talerz, kto potrzebuje odejść na chwilę od stołu, czy prosi o dokładkę. W restauracjach często panuje spory ruch, a tak bez zawracania głowy kelnera, ten może spokojnie wykonywać swoją pracę.

Potrzebujesz więcej interesujących newsów? Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy, ile zarabiają podstawowi pracownicy sieci sklepów Lidl. W tym tekście informujemy fanów wczesnego grzybobrania gdzie oraz jakie grzyby pojawiają się już w lasach.

Inne zasady dobrego wychowania

Jeśli dostałeś swój posiłek jako pierwszy, należy zaczekać do momentu, aż reszta gości również będzie miała pełny talerz, lub do sygnału gospodarza. Ważne jest również utrzymanie spokojnego tempa, aby nie stresować nikogo spieszeniem się.

W trakcie kolacji nie wypada korzystać z telefonu, a postawa powinna być wyprostowana. Nie mówi się z pełnymi ustami i nie wydaje głośnych dźwięków podczas jedzenia. Gestykulowanie sztućcami również jest niewskazanym zachowaniem.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: lestello.pl; teka.com

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł