Smakosze.pl
Kurki będą jeszcze lepsze

Canva / A_Lein

Jak przyrządzić kurki, żeby nie były gorzkie?

18 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smakowite kurki niejednokrotnie przyprawiały nas o autentyczny zachwyt. Uwielbiane grzyby czasami mogą być gorzkie. Gorycz z pewnością nie jest pożądana przez smakoszy. Możemy się jej pozbyć za sprawą prostego triku. Kurki wystarczy namoczyć w mleku. Dzięki takiemu zabiegowi grzyby będą jeszcze pyszniejsze.

Nie da się ukryć, że gorzkie kurki są jednym z najgorszych kulinarnych rozczarowań. Wielbiciele grzybów znają różne sztuczki, które pozwalają uniknąć takiego scenariusza. Kurki już nigdy nie zaskoczą nas goryczą.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Gorzkie kurki będą tylko wspomnieniem

Kurki często goszczą na naszych stołach. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią zajadają specjały urozmaicone o te przepyszne grzyby. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, gdzie możemy znaleźć kurki. Tym razem nasza uwaga skupi się na ich odpowiednim przygotowaniu.

Kurki mają to do siebie, że czasem w ich nutach smakowych pojawia się gorycz. Z pewnością nie jest ona uznawana za atut i najlepiej jej się pozbyć. Na szczęście istnieje niezawodny sposób, który zniweluje gorzki smak.

Kurki przestaną być gorzkie, jeśli przed przyrządzeniem namoczymy je przez przynajmniej półtorej godziny w mleku. Jednak to nie jedyna sztuczka, która pozwala na pozbycie się goryczy. Niektórzy grzybiarze zamiast mleka używają chłodnej wody lub kilkukrotnie gotują grzyby w wodzie z dodatkiem cukru.

Kopia Bez tytułu (2)

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego kurki bywają gorzkie?

Wiele zależy od tego, w jakich warunkach rosną kurki. Grzyby będą bardziej gorzkie, jeśli zostały zebrane w lesie iglastym. Oprócz tego gorycz zagości w żółtych frykasach wówczas, gdy wyrastały w czasie suszy i upałów.

Kurki mogą stać się gorzkie, kiedy przechowujemy je zbyt długo. Warto pamiętać, że mrożone i suszone leśne specjały najlepiej spożyć do 3 miesięcy od zebrania. Wtedy kurki będą smakowały znacznie lepiej.

Przepyszne kurki

Przepyszne kurki

(Canva / Fotocute)

Jak przygotować kurki przed namaczaniem w mleku?

Zanim w grę wejdzie mleko, nasze grzyby należy odpowiednio oporządzić. Już podczas zbierania najlepiej odciąć końce trzonków grzybów. Nie można zapomnieć o oczyszczeniu ich z liści i igieł.

Gdy wrócimy do domu, kurki oczyszczamy przy pomocy szczoteczki z miękkim włosiem. Nie zaszkodzi zeskrobać skórek, które znajdują się na trzonkach. Na tym nie koniec przygotowań. Grzyby trzeba jeszcze wyczyścić z piasku.

Piasek przestanie być problemem, kiedy kurki wypłuczemy wodą z solą. Najlepiej robić to w sporym garnku. Wówczas drobinki piasku opadną na dno naczynia. Dopiero tak przygotowane grzyby namaczamy w mleku. Kurki dobrze sprawdzą się jako dodatek do sosu śmietanowego.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Mama dobra rada

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >