Jak rozpoznać, czy czereśnie są robaczywe? Mamy najlepszy patent
Czereśnie są owocami, na które długo czekamy i możemy jeść je niemal bez ograniczeń. Jak jednak rozpoznać, czy czereśnie są robaczywe? Nie ulega bowiem wątpliwości, że lokatorzy tych owoców skutecznie potrafią nam odebrać apetyt. Na szczęście mamy najlepszy patent, na rozpoznanie robaczywych czereśni.
Czereśnie to jedne z bardziej lubianych owoców lata. Są słodkie i soczyste, co sprawia, że możemy jeść je kilogramami. Zwykle jednak nasza chęć na dalsze jedzenie kończy się, gdy zauważymy w nich robaka.
Fakt, że znaleźliśmy w czereśniach robaka, z jednej strony jest dla nas pozytywny. Świadczy bowiem o tym, że owoce nie były pryskane, więc nie ma w nich chemii. Jednak mało kto potrafi tak bez sprawdzania i zastanawiania się po prostu zjadać czereśnię za czereśnią. Zwłaszcza te ciemne.
Po czym rozpoznać robaczywe czereśnie?
Choć robaków raczej nie widać na pierwszy rzut oka, to na owocach mogą być widoczne ślady, wskazujące na lokatorów. Są nimi np. czarne lub białe punkciki na skórce, małe dziurki widoczne na jej powierzchni, jaśniejsze korytarze widoczne pod skórką, zmiana na skórce przypominająca ślad po obiciu owoców. Jeśli więc zauważycie powyższe znaki na czereśniach, możecie odpuścić sobie ich zakup.
Oczywiście można też przed zjedzeniem każdego owocu przekroić go na pół lub rozerwać przy pomocy paznokci. To oczywiście zajmuje sporo czasu i jeszcze brudzimy sobie przy tym dłonie.
Gdy więc chcecie sprawdzić większą ilość owoców, namawiamy do namoczenia czereśni w zimnej wodzie. Po kwadransie robaki wyjdą z owoców i utopią się w wodzie. Oczywiście w środku owoców pozostaną odchody larw, więc mimo wszystko nie każdy będzie miał ochotę, by jeść takie czereśnie. Do wody warto też dodać trochę soli, co dodatkowo przyspieszy ten proces, a także usunie z owoców także część bakterii i grzybów.
Czy robaczywe czereśnie są szkodliwe?
Jak się okazuje, czereśnie z robakami nie są szkodliwe dla naszego zdrowia. Jeśli więc zarobaczywione owoce nie są dla was obrzydliwe, możecie je spożywać.
Wcześniej jednak zawsze dokładnie umyjcie owoce w zimnej wodzie. Wraz z nią usuniecie bowiem sporą część zanieczyszczeń, które osiadły na skórce. Wśród nich mogą się też znajdować pasożyty.
Na naszej stronie znajdziesz też przepis na czereśnie w syropie na zimę, a także na szybkie ciasto z czereśniami.
Źródło zdjęcia: canva/ R Khalil z Pexels
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Najprostszy deser z truskawkami na świecie. Wystarczą 3 składniki
Wyjątkowy przepis Strzelczyka na surówkę z młodej kapusty. Prosto, niedrogo i smacznie
Źródło: zdrowie.wprost