Jak skutecznie wyczyścić lodówkę?
Lodówka jest niewątpliwym centrum każdej kuchni. Właśnie w niej przechowujemy zapasy najbardziej wrażliwej na psucie się żywności. A ponieważ sprzęt ten ma kontakt z jedzeniem, ważne jest, by był utrzymywany w czystości. Dziś powiemy jak skutecznie wyczyścić lodówkę, nie używając silnych, chemicznych środków. Potrzebna będzie woda, ocet, sól i sok z cytryny.
Jak pokazują badania, spośród wszystkich sprzętów kuchennych, to właśnie lodówka jest najbardziej podatna na rozwój drobnoustrojów. Najwięcej niepożądanej mikroflory pojawia się w szufladach na owoce i warzywa i na półkach, na których przechowujemy mięso.
A jak wykazały amerykańskie badania, tylko ok. 44 proc. lodówek czyszczonych jest raz w miesiącu, a aż 22 proc. tylko raz w roku. To zdecydowanie za rzadko, by nasza żywność mogła czuć się w lodówce bezpiecznie.
Dziś powiemy wam, jak skutecznie wyczyścić lodówkę i to bez używania silnych, gotowych detergentów. Dzięki temu wasza lodówka będzie lśniła czystością, ładnie pachniała i sprawniej pracowała.
Jak skutecznie wyczyścić lodówkę?
Czyszczenie lodówki zacznij od jej opróżnienia. Produkty możesz spakować do termicznych toreb i wynieść na chłodny balkon albo umieścić w lodówce turystycznej. Przy okazji sprawdź terminy przydatności do spożycia i od razu wyrzuć stare, przeterminowane produkty.
Wyłącz zasilanie lodówki. Jeśli lodówka ma zamrażalnik, pozwól jej się ocieplić do temperatury powyżej 0 st. C, tak by woda używana do czyszczenia nie zamarzała na ściankach urządzenia.
Wyjmij z lodówki półki i szuflady. Umieść je w wannie lub pod prysznicem. Najpierw spłucz, potem umyj wodą z octem, dokładnie opłucz i wytrzyj do sucha. Jeśli chcesz, by szklane półki ładnie błyszczały, przetrzyj je szmatką zwilżoną w soku z cytryny.
Usuń z lodówki widoczną pleśń i plamy z jedzenia. Pleśń zwykle pojawia się przy odpływie wody i na uszczelkach drzwiczek. Możesz ją usunąć szmatką, a z zagłębień wyjąć przy pomocy patyczków do uszu. Do czyszczenia lodówki z pleśni i plam użyj najlepiej wody z octem lub boraksu. Na koniec przetrzyj lodówkę olejkiem z drzewa herbacianego. Teraz zajmij się ściankami lodówki. Do ich przecierania przygotuj płyn składający się z 1/2 l ciepłej wody i 2 łyżek soli, octu, soku z cytryny lub sody oczyszczonej. Każda z tych substancji dobrze sobie radzi z bakteriami. Lodówkę czyść, zaczynając od górnych półek.
Wyczyść dokładnie uszczelki. Bardzo łatwo osadza się w nich brud, bo mają liczne zagłębienia. Dlatego przetrzyj uszczelki szmatką zwilżoną w occie, a potem wytrzyj do sucha bawełnianą ściereczką. Do czyszczenia zagłębień użyj patyczków do uszu.
Czynności końcowe
Jeśli chcesz mieć w lodówce ładny zapach, włóż do niej bawełniany woreczek napełniony mieszanką kawy i sody oczyszczonej. Będzie ona pochłaniała nieprzyjemne zapachy.
Opróżnij też pojemnik na skraplającą się wodę, który znajduje się tyłu lodówki. Pojawiające się w niej zanieczyszczenia mogą brzydko pachnieć, a nawet przyczynić się do zapchania wężyka. Dlatego wyczyść całość wodą z octem i wytrzyj do sucha.
Na koniec wyczyść lodówkę z zewnątrz. Użyj do tego gąbki z płynem do naczyń. Potem wyczyść całość do sucha. Do lodówki włóż ponownie półki i szuflady, włącz urządzenie do prądu. Po ok. 30 minutach, gdy temperatura w środku lodówki osiągnie pożądany poziom, ponownie włóż do niej produkty.
Jak często myć lodówkę?
Dokładne mycie lodówki zalecane jest przynajmniej raz na pół roku. Jednak warto to zrobić nawet raz na 1-2 miesiące. Jeśli zaś często trzymasz w lodówce sery pleśniowe czy wędzone ryby, myj lodówkę po ich zjedzeniu. Inaczej będzie z niej ulatywał nieprzyjemny zapach.
Szuflady do przechowywania świeżych warzyw i owoców kontroluj najlepiej raz w tygodniu. W razie potrzeby wyczyść je, a potem wytrzyj do sucha, by produkty nie gniły i nie pleśniały.
W naszym serwisie znajdziesz też inne porady dotyczące dbania o lodówkę. Sprawdź, jak usunąć z lodówki nieprzyjemny zapach, a także, jak i kiedy rozmrażać lodówkę.
Źródło zdjęcia: canva/new look casting
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: hojoclean