Smakosze.pl
Ogórki kiszone

canva/ ivanmateev

Jak ukisić ogórki, żeby były twarde?

4 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Ogórki kiszone to zdecydowanie jedno z najpopularniejszych przekąsek. Co zrobić, żeby były one twarde? Okazuje się, że jest bardzo prosty sposób, aby cieszyć się niemal idealnymi ogórkami. Warto przede wszystkim trzymać się kilku zasad.

Sekret pysznych ogórków kiszonych tkwi w kilku prostych czynnościach. Nie wystarczy jedynie odpowiedni przepis - warto znać kilka tricków, które sprawią, że nasze ogórki staną się idealnie twarde i chrupie.

Co robić, żeby ogórki kiszone były twarde?

Po pierwsze powinniśmy unikać kiszenia zbyt dużych warzyw. Najlepiej, gdy postawimy na te średniej wielkości, które nie mają zbyt twardych nasion. Warto sięgać przede wszystkim po ogórki ze sprawdzonego źródła. 

Nie zapomnij o dokładnym umyciu oraz namoczeniu ogórków w bardzo zimnej wodzie. Namaczaj je nawet do pół godziny, aby zachowały swoją jędrność.

Warto również skorzystać z odpowiedniego przepisu. Wiele osób uważa, że kluczowe jest dodanie do naszej kiszonki kawałku korzenia chrzanu. To on wpłynie na ich jędrność oraz twardość. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać kisząc ogórki?

Jak przygotować zalewę do kiszonych ogórków?

Podstawą jest odpowiednie przygotowanie zalewy do kiszonych ogórków. Aby ją przygotować, musimy sięgnąć po wodę, sól oraz przyprawy. Przyjmuje się, że idealna proporcja to jedna łyżka soli na litr wody.

Aby sól dobrze rozpuściła się w zalewie, woda powinna być ciepła. Ciasno ułożone w słoikach ogórki powinny być w całości pokryte zalewą.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas kiszenia ogórków?

Poza samymi ogórkami powinniśmy również zwrócić uwagę na stan naszych słoików. Zarówno one, jak i nakrętki nie powinny mieć rdzawych nalotów, ponieważ żelazo może powodować gnicie ogórków.

Do kwaszenie nie powinno używać się również wody z kranu. Niestety, może zawierać w sobie zbyt wiele chloru. Postaraj się do tej czynności zakupić nawet niedrogą źródlaną wodę niegazowaną.

Niedawno pisaliśmy również, co robić, żeby ogórki kiszone nie wyszły gorzkie oraz miękkie.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

undefined

źródło: garneczki/ lokalny rolnik

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Puszka w misce z lodem

Porady

Genialny trick na schłodzenie każdego napoju w dwie minuty

Czytaj więcej >
Namoczone czereśnie w wodzie

Porady

Jak pozbyć się robaków z czereśni?

Czytaj więcej >
Jak najlepiej pociąć kiełbasę?

Porady

Jak prawidłowo nacinać kiełbasę na grilla?

Czytaj więcej >
Gęsta grochówka

Porady

Prosty trick na gęstą grochówkę, wychodzi za każdym razem

Czytaj więcej >
Ogórki małosolne i kwestia soli

Porady

Ile soli dodać do ogórków małosolnych ?

Czytaj więcej >
Rosół bez kwaśnego posmaku

Porady

Dlaczego rosół staje się kwaśny?

Czytaj więcej >