Smakosze.pl
Ogórki kiszone

canva/ ivanmateev

Jak ukisić ogórki, żeby były twarde?

4 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Ogórki kiszone to zdecydowanie jedno z najpopularniejszych przekąsek. Co zrobić, żeby były one twarde? Okazuje się, że jest bardzo prosty sposób, aby cieszyć się niemal idealnymi ogórkami. Warto przede wszystkim trzymać się kilku zasad.

Sekret pysznych ogórków kiszonych tkwi w kilku prostych czynnościach. Nie wystarczy jedynie odpowiedni przepis - warto znać kilka tricków, które sprawią, że nasze ogórki staną się idealnie twarde i chrupie.

Co robić, żeby ogórki kiszone były twarde?

Po pierwsze powinniśmy unikać kiszenia zbyt dużych warzyw. Najlepiej, gdy postawimy na te średniej wielkości, które nie mają zbyt twardych nasion. Warto sięgać przede wszystkim po ogórki ze sprawdzonego źródła. 

Nie zapomnij o dokładnym umyciu oraz namoczeniu ogórków w bardzo zimnej wodzie. Namaczaj je nawet do pół godziny, aby zachowały swoją jędrność.

Warto również skorzystać z odpowiedniego przepisu. Wiele osób uważa, że kluczowe jest dodanie do naszej kiszonki kawałku korzenia chrzanu. To on wpłynie na ich jędrność oraz twardość. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać kisząc ogórki?

Jak przygotować zalewę do kiszonych ogórków?

Podstawą jest odpowiednie przygotowanie zalewy do kiszonych ogórków. Aby ją przygotować, musimy sięgnąć po wodę, sól oraz przyprawy. Przyjmuje się, że idealna proporcja to jedna łyżka soli na litr wody.

Aby sól dobrze rozpuściła się w zalewie, woda powinna być ciepła. Ciasno ułożone w słoikach ogórki powinny być w całości pokryte zalewą.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas kiszenia ogórków?

Poza samymi ogórkami powinniśmy również zwrócić uwagę na stan naszych słoików. Zarówno one, jak i nakrętki nie powinny mieć rdzawych nalotów, ponieważ żelazo może powodować gnicie ogórków.

Do kwaszenie nie powinno używać się również wody z kranu. Niestety, może zawierać w sobie zbyt wiele chloru. Postaraj się do tej czynności zakupić nawet niedrogą źródlaną wodę niegazowaną.

Niedawno pisaliśmy również, co robić, żeby ogórki kiszone nie wyszły gorzkie oraz miękkie.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

undefined

źródło: garneczki/ lokalny rolnik

Zapraszamy na nasz Instagram

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbiera dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuje, podróżuje i czyta książki.Chcesz się ze mną skontak

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Proste sposoby na krojenie cebuli

Czytaj więcej >

Porady

Jak rozmrozić filet z ryby w 5 minut?

Czytaj więcej >

Porady

Jak wyczyścić przypaloną patelnię?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zagęścić pomidorową, żeby nie była tłusta?

Czytaj więcej >
zbieranie grzybów

Porady

Jakich zasad przestrzegać podczas grzybobrania?

Czytaj więcej >
kawa z przyprawami

Porady

Dlaczego warto dodać do kawy kurkumę?

Czytaj więcej >