Smakosze.pl
Oczyszczanie czajnika za pomocą sody oczyszczonej jest skuteczne

canva/pixelshot

Jak usunąć kamień z czajnika za pomocą sody?

12 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 22 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Nikt z nas nie chce pić herbaty czy kawy z nieestetycznymi kawałkami kamienia. Jeśli jednak w naszych kranach mamy twardą wodę regularne oczyszczanie czajnika z naturalnie występujących w wodzie związków będzie konieczne. W sprawnym usunięciu osadu pomoże nam soda oczyszczona. Dowiedzcie się jak ją zastosować.

Podpowiadaliśmy wam już jak skutecznie i szybko umyć mikrofalówkę czy oczyścić lodówkę z przykrych zapachów. Tym razem pod lupę bierzemy czajniki, a właściwie powstający podczas ich użytkowania kamień. Zdradzamy patent, dzięki któremu sprzęt będzie zawsze czysty i gotów do przygotowania ulubionych napojów.

Zapiekanka ziemniaczana

Obłędna zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym

CZYTAJ DALEJ

Skąd się bierze kamień i jak go usunąć?

Kamień pojawiający się w czajniku powstaje z zawartych w tzw. twardej wodzie związków magnezu i wapnia. Wodorowęglany tych pierwiastków pod wypływem ciepła przekształcają się w węglany. To właśnie one osadzają się na ściankach czajnika.

Twarda woda nie szkodzi zdrowiu, lecz wytrącone minerały potrafią zepsuć smak napojów. Nie są one też obojętne dla sprzętu. Osad nie tylko utrudnia jego pracę, ale też przyczynia się do skrócenia żywotności czajnika.

Warto regularnie pozbywać się niepożądanych związków stosując domową miksturę z sody oczyszczonej. Metoda jest bardzo prosta. Wystarczy wsypać 3 łyżki proszku do wypełnionego wodą czajnika i pozostawić taki roztwór w urządzeniu na kwadrans.

Sposób ten będzie idealny do czyszczenia czajnika elektrycznego — roztwór sody będzie w stanie dotrzeć do wszystkich jego zakamarków, dokładnie oczyszczając również grzałkę. Po usunięciu kamienia — ze względu na intensywny i mocno wyczuwalny sody — należy czajnik kilkakrotnie umyć.

Co jeszcze warto zrobić, by czajnik długo nam służył?

Najprostszym sposobem przeciwdziałania powstaniu kamienia jest wlewanie do niego tylko niezbędnej nam w danym momencie wody. Po jej zagotowaniu warto wylać pozostałą ciecz. Wrzątek może posłużyć nam np. do przelania odpływu.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie dzbanków filtrujących, które usuwają sole wapnia i magnezu z wody. Woda, która jest od nich wolna — tzw. woda miękka — nie przyczynia się do zanieczyszczania czajnika w tak znacznym stopniu.

Dzbanek filtrujący dowody

Dzbanek filtrujący dowody to popularne narzędzie przeciwdziałające powstawaniu kamienia w czajniku

źródło: canva/aliaksandrbarysenka

Podczas przygotowywania mięsa bardzo łatwo o karygodne błędy. Nr 5 popełnia niemal każdy

Slajd 1 z 6

Krojenie mięsa

Niewłaściwe krojenie mięsa

Mało kto zdaje sobie sprawę, że kierunek, w którym kroimy mięso, ma ogromne znaczenie. Pod żadnym wypadkiem nie powinniśmy tego robić wzdłuż włókien. Najlepiej kroić mięso w poprzek. Właśnie wtedy będzie ono odpowiednio kruche i soczyste. Kolejny slajd dotyczy błędu popełnianego przez wielu Polaków.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: fabrykaform, beszamel.se

Zapraszamy na nasz Instagram

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

parówki

Porady

Jak prawidłowo gotować parówki?

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego do rosołu warto dodać ocet?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić flaki wołowe? Poradnik krok po kroku

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić placki ziemniaczane?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie ryzyko niesie ze sobą używanie mokrej rękawicy kuchennej?

Czytaj więcej >
Miękka i soczysta wątróbka

Porady

Co zrobić, żeby wątróbka wyszła miękka i soczysta?

Czytaj więcej >