Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak wyczyścić brudne, zalepione tłuszczem palniki w kuchence?

Jak wyczyścić brudne, zalepione tłuszczem palniki w kuchence?

Ja wyczyścić palniki w kuchence?
canva/Piotr Wytrazek

Szukasz taniego, szybkiego i przede wszystkim skutecznego sposobu na umycie palników kuchni gazowej? Zaopatrzcie się w biały ocet. Ten podstawowy produkt sprawdzi się doskonale, pozostawiając palniki czyste i pomagając utrzymać ich sprawność. Sprawdźcie, jak prosta jest domowa metoda mycie tego elementu kuchni.

Ostatnio podpowiadaliśmy wam jak skutecznie oczyścić płytę indukcyjną. Część z was ma jednak w domach kuchenki gazowe, które również wymagają dokładnego posprzątania. Domowymi sposobami jesteśmy w stanie zadbać o palniki. Dowiedźcie się, czego potrzebujecie, by to zrobić.

Jak skutecznie oczyścić palniki kuchni gazowej?

Palniki są niełatwym w konserwacji elementem kuchenki. Jednak i z takim wyzwaniem poradzą sobie domowe środki czyszczące. W tym przypadku sprawdzi się biały ocet. Regularne stosowanie prostej mikstury pozwoli na zachowanie tej części kuchni w dobrej formie.

Sposób jest prosty. Wystarczy, że zagotujecie biały ocet zmieszany z wodą w proporcjach 3:1. Po 5 minutach spędzonych w takiej kąpieli palniki będą lśniąco czyste. Uważajcie tylko, by nie poparzyć się przy ich wyjmowaniu — zdążą się rozgrzać.

Jeśli pozostały na nich niewielkie zabrudzenia, usuniecie je np. przy pomocy płynu do mycia naczyń czy odrobiny octu. Możecie też po prostu wyszorować je przy pomocy ostrzejszej myjki.

Nie zapomnijcie tylko o dokładnym osuszeniu tak potraktowanych palników. W przeciwnym wypadku zalegająca woda może przyczynić się do zardzewienia tych elementów i późniejszych problemów ze swobodnym przepływem gazu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Palniki brudzą się równie łatwo, jak kratka kuchenna. Tę druga również powinno się regularnie oczyszczać. W walce z opornym brudem skuteczny w będzie amoniak spożywczy. Wystarczy element zamknąć w szczelnej torbie z dodatkiem 2 łyżeczek tego środka.

Po nocy spędzonej w roztworze kratki płuczemy dokładnie pod bieżącą wodą. Koniecznie zróbcie to w ochronnych rękawiczkach, by nie wasze dłonie nie uległy bolesnym oparzeniom. Jeżeli nie chcecie używać tak agresywnych metod, pomocna będzie sól i soda oczyszczona.

Ocet w butelce
Ocet przyda się nie tylko do gotowania

Źródło zdjęcia: canva/SarapulSar38

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: genialne, maxkuchnie

Zapraszamy na nasz Instagram