Jak wykorzystać w kuchni dereń?
Owoce derenia wyglądają podobnie do wiśni czy żurawin. Mają cierpki smak, ale są bardzo wartościowe. Możesz je zebrać nawet teraz i przygotować z nich kilka zdrowych smakołyków. Zobacz, jak wykorzystać w kuchni owoce derenia.
Kiedy napotkasz gdzieś w zaroślach lub na uboczu owoce derenia, zerwij je i przerób w domu. Właśnie teraz, po pierwszych przymrozkach, jest najlepszy czas na ich zbiór. Owoce dzięki niskiej temperaturze tracą bowiem goryczkę.
Dereń jadalny jest niedużym drzewem lub krzewem. Można go spotkać na południu Europy i w Azji, coraz częściej też w Polsce. Jego owoce mają sporą pestkę i grubą skórkę, a poza tym kryją w sobie wiele cennych składników. To z ich powodu, warto nie pozostawiać dojrzałych owoców na drzewie.
Jak wykorzystać w kuchni dereń?
Owoce derenia są na tyle kwaśne, że nie jada się ich na surowo. Za to doskonale nadają się na przetwory. Można z nich zrobić np. dżem — doskonały dodatek do ciast. W tym celu owoce trzeba pozbawić pestek i smażyć ich miąższ z cukrem i kilkoma goździkami. Pod koniec warto dodać trochę jabłek, dzięki którym dżem szybciej się zetnie.
Z owoców derenia jadalnego robi się też nalewki. Umyte owoce zasypuje się cukrem, a po kilku dniach, gdy wytworzy się syrop, dolewa się do nich spirytus wymieszany z wódką w proporcji 1:1. Nalewkę trzeba odstawić na kilka tygodni w ciemne miejsce, a potem przecedzić i przelać do butelek. Powinna dojrzewać kilka miesięcy. Działa przeciwgorączkowo i wzmacniająco. Z derenia można zrobić także sos do mięs. Robi się go podobnie jak sos żurawinowy. Wypestkowane owoce gotuje się z odrobiną wody i cukru, aż się rozgotują. Sos doprawia się przyprawami korzennymi, np. zielem angielskim, cynamonem, goździkami, imbirem.
Owoce derenia można też przerobić na syrop, sok czy konfiturę. Robi się z nich również nadzienie do cukierków, a także wzmacniające herbatki.
Jakie zalety ma dereń?
Owoce derenia bogate są w sole mineralne, takie jak: wapń, magnez, potas, cynk, fosfor, żelazo. Zawierają także witaminy A, C i P, a także beta-karoten, garbniki i kwasy organiczne.
Te wszystkie składniki sprawiają, że dereń korzystnie wpływa na układ pokarmowy i chroni przed anemią. Zapobiega też chorobom układu moczowego, bo działa moczopędnie. Leczy również stany zapalne i działa wzmacniająco na nasz organizm.
Zawarte w owocach derenia flawonoidy i inne przeciwutleniacze chronią m.in. przed nowotworami. Dereń wspomaga także przemianę materii, a tym samym ułatwia odchudzanie.
Po więcej informacji na temat ciekawych owoców zapraszamy na naszą stronę. Dowiesz się tu np. jak wykorzystać w kuchni owoce głogu, a także poznasz przepis na syrop z owoców czarnego bzu.
Źródło zdjęcia: canva/Elmik
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: kuchnia.wp, medonet