Jak zrobić domowe parówki? Są znacznie smaczniejsze i zdrowsze od sklepowych
Domowe parówki wieprzowe są świetną alternatywą dla gotowego, sklepowego produktu. Są smaczne, delikatne i przede wszystkim o wiele zdrowsze. Parówki przygotujesz w prosty sposób i stworzysz z nich pyszne śniadanie lub podwieczorek dla całej rodziny. Jak zrobić domowe parówki?
Czy wiesz, że w parówkach jest około 70-80% mięsa (czasem nawet mniej), a reszta to glutaminian sodu, woda i sól? Jeśli dodatkowo na opakowaniu zauważysz informację, że mięso jest oddzielone mechanicznie, pod żadnym pozorem nie kupuj takiego produktu.
Mięso oddzielone mechanicznie to nic innego jak rozdrobnione resztki mięsno-kostne, które jest mocno rozdrobione i dodawane do produktów takich jak parówki. Jeśli koniecznie chcesz kupować parówki w sklepie, zawsze dokładnie czytaj skład. W sklepie mięsnym możesz poprosić o pokazanie etykiety.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie samodzielne przygotowanie parówek, które składać się będą w 100% z mięsa wieprzowego- podgardla i łopatki. Parówki doprawisz przyprawami, które z pewnością masz w swojej kuchni.
Domowe parówki to produkt pewny, w którym nie znajdziemy glutaminianu sodu, czyli sztucznego wzmacniacza smaku, który w nadmiarze może powodować wiele groźnych chorób. Nie znajdziemy w nich również zmielonych resztek, a prawdziwe mięso.
Parówki wieprzowe przygotowane w domu możesz podać z chlebem i pomidorem, możesz również ugotować na nich błyskawiczne spaghetti dla dzieci, a także zrobić aromatyczne leczo- tu poznasz przepis na leczo z parówkami , idealne na szybki obiad.
Przepis na domowe parówki
Składniki na 40 parówek:
-
1 kg łopatki wieprzowej
-
300 g podgardla ze skórą
-
150 ml zimnej wody
-
osłonki na kiełbaski
-
nici do zawiązania parówek
Przyprawy:
-
łyżka cukru
-
łyżka papryki wędzonej
-
łyżeczka papryki mielonej słodkiej
-
szczypta majeranku
-
łyżeczka czosnku granulowanego
-
1,5 łyżki soli
-
łyżeczka pieprzu mielonego
Jak zrobić domowe parówki?
Mięso umyj, osusz i pokrój na małe kawałki, następnie zmiel trzykrotnie w maszynce do mięsa. Ostatnie mielenie powinno być na sicie o najmniejszych oczkach, aby z mięsa powstała gładka masa.
Przygotowane mięso przełóż do miski, wlej wodę i wsyp wszystkie przyprawy, następnie wyrabiaj ręcznie przez około 10 minut. Osłonki na kiełbaski namocz w ciepłej wodzie i napełniaj je, tworząc cienkie parówki.
Końce parówek zawiąż nitką i włóż je do garnka z gotującą się wodą, gotuj 20 minut na wolnym ogniu. Po ostudzeniu możesz zamrozić część, a te, które chcesz zjeść, podgotuj jeszcze przez kilka minut i podaj, smacznego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Obłędne kotlety mielone z kiszoną kapustą. Miękkie, soczyste i pełne smaku
-
Maślankowe racuchy drożdżowe z brzoskwiniami. Niezawodna receptura babci Stasi
Źródło: dietamojapasja.pl