Jaką funkcję ma podkładka w plastikowym opakowaniu na mięso?
Mięso z supermarketów najczęściej jest zapakowane w plastikowy pojemnik, na którym znaleźć możemy wszystkie informacje odnośnie produktu. Jednak niewiele osób zwraca uwagę na niepozorny dodatek, który znajduje się wewnątrz opakowania. Chodzi oczywiście o białą podkładkę, na której zazwyczaj ułożone jest mięso. Jej nadrzędną funkcją jest wchłanianie wody.
Choć coraz więcej osób decyduje się na dietę wegetariańską, wielu nie obraża sobie życia bez mięsa. Mimo że nie poleca się jego jedzenia w największe upały i tak tego typu dania mają swoich zagorzałych zwolenników.
Obecnie w supermarketach mamy bardzo duży wybór mięs. Praktycznie w każdym trafić można zarówno na pospolite kawałki kurczaka, jak i bardziej ekskluzywne propozycje. Pakowane są one w plastikowe pudełka, które najczęściej w środku wyłożone są specjalną podkładką. Jej obecność w tego typu produktach nie jest przypadkowa — spełnia ona określoną funkcję.
Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:
Dlaczego w opakowaniach z mięsem znajduje się specjalna podkładka?
Widok dokładnie zważonego kawałka w plastikowym opakowaniu dzisiaj nikogo już nie dziwi. Dzięki takiej metodzie pakowania dowiadujemy się o danym rodzaju mięsa najważniejszych informacji, takich jak jego waga, data zapakowana czy to, jak długo pozostanie świeży.
W większości opakowań znajduje się specjalna podkładka, którą potocznie nazywa się "pampersem". Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważną funkcję spełnia. Oprócz tego, że ma za zadanie oddzielić mięso od plastiku, wchłania ona również wodę.
Gdyby nie podkładka, zakupione przez nas mięso, ryby czy owoce morza po prostu szybciej by się zepsuły. Wszystko dlatego, że mogłyby zacząć wypływać z nich płyny, które nie dość, że mocno wpłynęły na wygląd produktu, to jeszcze mogłyby przyspieszyć jego rozkład.
Tzw. "pampers" pomaga też utrzymać higienę w kuchni. Podczas wykładania mięsa możemy od razu wyrzucić ją do kosza, a płyny z mięsa nie lądują na blacie.
Jest to dość istotne, gdyż w mięsie niepoddanym obróbce cieplnej znajdują się niebezpieczne bakterie.
Źródło: Canva (estefaniavizcaino)
Należy więc pamiętać, by wyparzać drewniane deski, na których kroimy surowe mięso. Istotna jest też odpowiednia higiena po kontakcie z nim.
Kontrowersyjną kwestią jest samo mycie mięsa. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że płukanie go przed gotowaniem wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż wszelkie drobnoustroje mogą zostać na blatach czy zlewie kuchennym.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: ofeminin.pl