Czy powinno się myć mięso przed gotowaniem?
Mięso można przygotować na rozmaite sposoby. Jedni decydują się na przyrządzenie wybornych kotletów, inni stawiają na dania takie jak kultowe gołąbki. Najczęściej kupowanym mięsem jest kurczak. Dlaczego nie powinno się go myć?
Mięso stwarza pewne zagrożenie
Nie da się ukryć, że mięso cieszy się sporą popularnością. Nie bez powodu gościło ono wiele razy na naszym portalu. Niedawno wyjaśnialiśmy, jak prawidłowo rozmrażać mięso. Dziś skoncentrujemy się na kwestii jego mycia.
W sklepach możemy znaleźć mięso z różnych zwierząt. Przeważnie smakosze decydują się na zakup kurczaka. Mięso drobiowe jest mniej tłuste i uchodzi za zdrowsze. Nie oznacza to jednak, że na jego powierzchni nie mogą skrywać się niebezpieczne dla zdrowia bakterie.
Powierzchnia mięsa jest dobrym miejscem do rozwoju bakterii Salmonelli. Między innymi dlatego wielu smakoszy decyduje się na jego umycie przed rozpoczęciem gotowania. Okazuje się, że jest to poważny błąd.
Podczas mycia mięsa krople wody rozpraszają się po okolicy zlewu. Wówczas ewentualne drobnoustroje mogą pozostać na blacie i przyrządach kuchennych. W takiej sytuacji łatwo o przedostanie się bakterii do innych pokarmów.
(Canva.com / dimapridannikov)
Eksperci ostrzegają przed myciem mięsa
Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu ABC Zdrowie, Buzzfeed na swojej stronie przeprowadził ankietę, w której zapytano czytelników o to, czy myją mięso przed rozpoczęciem gotowania. Wynikało z niej, że aż 36% osób to robi.
Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, portal Buzzfeed zwrócił się po poradę do ekspertów. Wśród nich znaleźli się rzecznik prasowy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prof. Kelly Reynolds z Uniwersytetu w Arizonie i szef kuchni w jednej z nowojorskich restauracji.
Wszyscy eksperci jednoznacznie stwierdzili, że mięso nie powinno być myte przed gotowaniem. Z kolei, przytaczana przez portal ABC Zdrowie, dyrektorka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie potwierdziła, że mycie stwarza większe ryzyko niż zaniechanie takiego działania.
Warto zauważyć, że większość bakterii ginie w wysokich temperaturach. Salmonella przestaje stwarzać zagrożenie po obróbce cieplnej o minimalnej wartości 70 stopni Celsjusza. Zatem wystarczy dobrze ugotować lub usmażyć mięso. Każdy smakosz, powinien wiedzieć, co zrobić, gdy nasze smakołyki się przypalą.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: ABC Zdrowie