Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jaką wodą zalewasz obsmażone mięso na gulasz? Zły wybór i wychodzi twarde jak podeszwa
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 07.01.2024 10:29

Jaką wodą zalewasz obsmażone mięso na gulasz? Zły wybór i wychodzi twarde jak podeszwa

gulasz
Canva/Najmudin

Gulasz jest doskonałą propozycją na rodzinny obiad. Jednak, co zrobić, żeby nie wyszło twarde jak podeszwa? Ważną rolę spełnia tu woda, którą zalewasz obsmażone mięso. Podpowiadamy sposób na mięciutkie mięso w gulaszu. 

Mięso mięciutkie i soczyste w gulaszu

Czy gotujecie gulasz? Wielu smakoszy robi go na obiad, bo jest to smaczne danie. Lubimy smak mięciutkiego i soczystego mięsa, do tego wyborny sos i pyszny posiłek jest gotowy. Do tego taki obiad wystarczy nawet na kilka dni i będzie po odgrzaniu smakował jeszcze lepiej. Niestety czasem pojawia się pewien problem.

Mianowicie mięso wychodzi twarde jak podeszwa. Tego przecież nie chcemy, bo zależy nam na mięciutkim i soczystym mięsie. Okazuje się, że wpływ na miękkość mięsa ma woda, którą zalewasz obsmażone mięso na gulasz. W artykule wyjaśniamy, jakiej wody użyć. 

gulasz
Canva/TAGSTOCK1
Czy można jeść marchewkę z białym nalotem i czarnymi plamami? Błąd jest kosztowny

Temperatura wody ma znaczenie

W przyrządzaniu gulaszu to mięso i jego przygotowanie jest najważniejsze. Zrobienie tej potrawy nie jest trudne, ale znaczenie mają pewne detale. Kluczowe jest to, jaką wodą zalejemy mięso obsmażone mięso. Musimy użyć wrzątku, bo zimna woda wywoła kulinarną katastrofę. Mięso będzie twarde, żylaste i po prostu niesmaczne. 

Obsmażanie mięsa sprawi, że zamkną się w nim pory. Sok i aromat pozostaną wewnątrz, a to wpłynie na doskonały smak gulaszu. Ważne jest, by podczas przygotowywania tej potrawy pamiętać o kilku wskazówkach. Mięso powinno zawierać tłuszcz i przerosty, które zapewnią odpowiednią konsystencję potrawie.

Trzymaj się tych zasad, a gulasz wyjdzie pyszny

Sól do gulaszu należy dodawać pod koniec duszenia. Dodana wcześniej wpłynie na twardość mięsa i smak dania. Wcześniej, gdy obsmażone mięso zalejemy wrzącą wodą, to musimy dusić je jeszcze 40 minut. Jednak soli nie dodajemy, dopiero robimy to zdecydowanie później.

Mięso solimy, gdy będzie już mięciutkie. Jeśli chcemy, by mięso wyszło miękkie, to możemy dodać odrobinę alkoholu lub octu winnego podczas duszenia. Ten sam efekt zapewni nam kawałek jabłka lub odrobina cukru. Pisaliśmy o tym, jak zrobić ziemniaki tak, jak Tomasz Strzelczyk. Radziliśmy też, jak dłużej zachować świeżość jajek. 

gulasz
Canva/LauriPatterson

Źródło: mojegotowanie.pl, gotujmy.pl