Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zawsze robię tak z jajkami po przyniesieniu ich do domu. Z tą sztuczką dłużej zachowują świeżość
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 06.01.2024 13:15

Zawsze robię tak z jajkami po przyniesieniu ich do domu. Z tą sztuczką dłużej zachowują świeżość

jajak
Canva

Wiele z nas trzyma jajka w lodówce w nadziei, że przedłuży to ich świeżość. Nie jest to konieczne, z powodzeniem można trzymać je na blacie. Jest natomiast jedna rzecz, którą możemy zrobić, by przechowywały się lepiej. Oto ona.

Co zrobić, żeby jajka były dłużej świeże?

Jajko jest wśród rzeczy, które często niepotrzebnie zajmują miejsce w lodówce. Oczywiście możemy tam trzymać małą porcję jajek na codzienne potrzeby. Lodówka przedłuża żywotność jajek o tydzień, a nawet dwa. Jednak i bez tego pozostaną świeże na tyle długo, że z pewnością zdążymy je zużyć.

Zwłaszcza kiedy przychodzą święta. Kupujemy wtedy często kopę jaj potrzebnych do ciast, klusek i sklejania farszów. A jednocześnie to właśnie wtedy potrzebujemy jak najwięcej miejsca w lodówce na przechowywanie innych składników.

Wtedy z konieczności trzymamy jajka na blacie. Ale jeśli boisz się, że się szybciej zepsują, warto spróbować jednej sztuczki. Polega ona na zmianie ułożenia jajek.

jajka na blacie
Canva
Kroję na plastry to co znajdę w kuchni i układam warstwami w garnku. Ten obiad starczy na cały weekend

Jak przechowywać jajka?

Kiedy kupujemy dziś standardowe opakowanie jajek, są one równo ułożone w wytłoczkach bardziej okrągłą stroną do dołu. Okazuje się, że nie jest to dla nich najlepsze. Żółtko opada wtedy na dno jajka i to sprawia, że gorzej się ono przechowuje. 

Przy okazji rozpakowywania zakupów bierzemy więc każde jajko i odwracamy je „do góry nogami”, tak by spiczasta część skierowana była do dołu. Żółtko mości się wtedy mniej więcej pośrodku jajka i spoczywa na gęstej pierzynce z białka, dalej od skorupki. Dzięki temu dłużej pozostanie świeże.

Jak długo przechowywać jajka

Poprawnie przechowywane poza lodówką jajka zachowają świeżość przez ok. dwa tygodnie. Pamiętajmy jednak, by przechowywać je w przewiewnym miejscu z dala od źródeł ciepła.

Po ugotowaniu jajko na twardo może poleżeć w lodówce dwa dni, a jeśli chcemy je mrozić, oddzielamy białka od żółtek i trzymamy w zamrażalniku nawet przez trzy miesiące. Świetnym przepisem na potrawę z jajkami są tosty w jajecznej masie. Spróbuj też dietetycznego ciasta bez pieczenia.

jajka w wytłoczce
Canva