Smakosze.pl
Grillowanie może nam zaszkodzić?

Republica z Pixabay

Jakich produktów nie łączyć ze sobą podczas grillowania?

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Bez wątpienia grillowanie należy do aktywności, które są miłe sercu wielu smakoszy. Co prawda pogoda w majówkę niekoniecznie sprzyja biesiadowaniu przy ruszcie. Jednak nie oznacza to, że wszyscy z niego zrezygnują. Warto pamiętać o tym, by n

Coraz więcej osób decyduje się już na grillowanie. Z całą pewnością jest to zajęcie, które dobrze łączy zamiłowanie do smakowitych dań i spędzania czasu w gronie najbliższych. Okazuje się, że kiełbasa i uwielbiany napój mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Lepiej na to uważać.

O czym pamiętać, kiedy w grę wchodzi grillowanie?

Sezon na grillowanie właśnie się rozpoczyna. Niedawno wspominaliśmy o tym, czy możemy spodziewać się w trakcie majówki kar za taką formę rozrywki. Dziś nasza uwaga skupi się na aspektach zdrowotnych grillowania.

Podczas grillowania najczęściej na ruszcie ląduje kiełbasa. Mięsny smakołyk jest nie lada pokusą dla smakoszy. Nie bez powodu cieszy się taką popularnością. Niestety specjał jest dosyć tłusty, a co za tym idzie ciężkostrawny.

Drugim najpopularniejszym produktem, bez którego grillowanie nie byłoby takie samo, jest piwo. Właśnie tego napitku nie powinniśmy łączyć z tłustymi daniami z grilla. Taka mieszanka jest bardzo obciążająca dla organizmu.

Organizm w pierwszej kolejności stara się strawić alkohol, który jest niczym innym jak trucizną. W tym czasie tłuszcz spalany jest znacznie wolniej, a co za tym idzie łatwiej o jego odkładanie się w tkankach. Samo piwo za sprawą słodu wzmaga produkcję insuliny. Zatem możemy nabawić zarówno otyłości, jak i cukrzycy. Nie można zapomnieć również o tym, że alkohol przyczynia się do silnego uzależnienia i jest potencjalnie rakotwórczy.

(Canva / Dash_med)

Grillowanie nie musi być niezdrowe

Samo w sobie grillowanie nie odbija się na naszym zdrowiu i można uznać je za zdrowe. Oczywiście istotny jest tutaj dobór odpowiedniego urządzenia. Najlepiej sprawdzają się grille elektryczne i gazowe. Jeśli już musimy skorzystać z węgla, to wybierajmy taki, który nie przyniesie nam szkody.

Jeśli w grę wchodzi grillowanie i musimy wykorzystać węgiel, wówczas sięgajmy po ten z drzew liściastych. Iglasty odpowiednik ma więcej żywicy. W trakcie spalania wydziela ona szkodliwe związki, które osadzają się na jedzeniu.

Warto również unikać aluminium. Uznaje się, że wpływa ono negatywnie na nasz organizm. Niewskazane są także gotowe produkty do grillowania, sprzedawane w marynacie. W takich mieszankach możemy natknąć się na rozmaite substancje wzbogacające smak. Nie należą one zazwyczaj do najzdrowszych. 

Grillowanie będzie zdrowsze, jeśli nie przypalimy nadmiernie naszych specjałów. Nie będą one wówczas tak chrupiące, jednak węgiel na powierzchni smakołyków jest bardzo obciążający dla żołądka. Lepiej uniknąć ewentualnych problemów gastrycznych. Kiedy grillowanie dobiegnie końca, warto wyczyścić ruszt. Jakiś czas temu podzieliliśmy się niezawodnym sposobem.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Medonet

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak zrobić chrupiące placki ziemniaczane? Wystarczy 1 trik

Czytaj więcej >

Porady

Najlepsi kucharze dodają do rosołu zaskakujący dodatek. Już 1 łyżka robi ogromną różnicę

Czytaj więcej >

Porady

Jakie mięso jest najlepsze na mielone? Babcia Henia zawsze używa tylko 1 rodzaju. Jej kotlety nie mają sobie równych

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić najlepszy farsz do gołąbków? Koniecznie trzeba pamiętać o 1 czynności

Czytaj więcej >

Porady

Na czym najlepiej smażyć jajka sadzone? Olej wcale nie jest idealnym wyborem

Czytaj więcej >

Porady

Idealny sposób na zawsze doskonałe młode ziemniaki z wody. Wystarczy zapamiętać 1 zasadę

Czytaj więcej >