Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Jakie są najzdrowsze grzyby? Nr 3 ucieszy każdego Polaka, są tanie i pyszne
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 12.01.2023 19:05

Jakie są najzdrowsze grzyby? Nr 3 ucieszy każdego Polaka, są tanie i pyszne

grzyby
Canva /Valeria Boltneva z Pexels

Mimo, że na Ziemi występuje ponad 5 mln różnych grzybów, tylko niewielki ich procent nadaje się do spożycia. Wśród gatunków jadalnych, wiele grzybów jest ciężkostrawnych lub posiada znikome wartości odżywcze. Są jednak wyjątki, które warto włączyć do diety ze względu na ich właściwości. Zaliczają się do nich grzyby reishi, shitake, a także znane nam lepiej boczniaki.

Niezwykłe gatunki grzybów odmładzają nasz organizm, obniżają cholesterol i ciśnienie. Ponadto wspomagają procesy pamięciowe, a nawet mogą chronić nas przed chorobami cywilizacyjnymi. Wszystko to za sprawą zawartych w nich cennych antyoksydantów oraz innych korzystnych składników. Koniecznie dowiedz się więcej na temat tych wyjątkowych darów natury.

Jakie gatunki grzybów są najbardziej korzystne dla zdrowia?

Wyjątkowe grzyby reishi od setek lat wykorzystywane są w medycynie Dalekiego Wschodu. Uchodzą tam za remedium na większość ludzkich schorzeń. Co ciekawe, grzyby reishi oficjalnie uznawane są za lek. Niektórzy naukowcy uważają, że ten gatunek może być pomocny w ograniczeniu ryzyka takich chorób, jak choroba alzheimera czy parkinsona.

W temacie grzybów o korzystnych dla zdrowia właściwościach nie sposób pominąć shitake. Uwielbiany przede wszystkim w Japonii przysmak jest doskonałym źródłem witaminy D. Regularne spożywanie shitake obniża poziom cholesterolu i zapobiega nadciśnieniu. Zmniejsza również stany zapalne w organizmie, przez co chroni przed rozwojem chorób cywilizacyjnych.

Na liście najzdrowszych grzybów znajdują się również bliższe naszemu sercu boczniaki. Ten gatunek z całą pewnością dużo łatwiej spotkać na sklepowych pólkach. Zaskoczeniem dla niektórych osób może być fakt, że ekstrakt z boczniaka może spowodować zmniejszenie guzów nowotworowych. Jest to prawdziwy ewenement w grzybowym królestwie.

Regularne spożywanie boczniaków ma jeszcze jedną nieocenioną zaletę. Zawarte w nich związki wykazują silne działanie antyoksydacyjne. Oznacza to, że spowalniają starzenie się komórek przez hamowanie procesów wolnorodnikowych.

Jakie wartości odżywcze mają boczniaki i w jakiej formie je spożywać?

Większość grzybów pozbawiona jest wartości odżywczych. Nie dotyczy to jednak boczniaka. Grzyb ten jest źródłem białka, węglowodanów, błonnika oraz tłuszczowych kwasów nienasyconych. Jego wartość energetyczna wynosi 35 kalorii w 100 gramach.

Boczniaki są nadzwyczaj dobrym źródłem minerałów i witamin. Warto wśród nich wymienić wapń, potas, sód, magnez, żelazo, fosfor, cynk i selen. Jeśli o witaminy chodzi, znajdziemy w nich te z grupy B i D.

W kwestii potraw przygotowywanych z boczniaków mamy szerokie pole do popisu. Osoby na diecie bezmięsnej z pewnością spotkały się z boczniakami a'la schabowy. Grzyby wystarczy umyć, opanierować i usmażyć jak kotlet. Palce lizać.

Z boczniaków łatwo przyrządzimy także wegetariańskie flaczki lub śledzie. W tym celu kapelusze grzybów kroimy w paseczki , podsmażamy, a następnie podduszamy. W zależności od wybranej potrawy dobieramy odpowiednie przyprawy i dodatki. Będziecie zaskoczeni, jak smaczne mogą być bezmięsne warianty tych dań.

Sos z boczniaków będzie doskonałym dodatkiem do ziemniaków, ryżu lub mięsa. Pokrojone grzyby podsmaż na maśle, dopraw i zabiel śmietaną. Po kilku minutach duszenia sos jest gotowy. Gorąco zachęcamy do wypróbowania potraw z tych grzybów. Pieczone ziołowe boczniaki to prawdziwa eksplozja smaków. Boczniaki w panierce zaskoczą wszystkich domowników.

Canva / Alena Ozerova
Canva / Alena Ozerova

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: