Jednogarnkowy gulasz węgierski. Sekret tkwi w wyjątkowej marynacie
Zapraszamy was na jednogarnkowy obiad, którym będzie dziś gulasz węgierski. Sekret tej potrawy tkwi w wyjątkowej marynacie. Mięso trzeba pokroić w kostkę i wymieszać z aromatyczną mieszanką przypraw. Dzięki niej gulasz będzie wyrazisty w smaku. I jeszcze jedna wskazówka — gulaszu możecie ugotować na 2-3 dni, bo doskonale nadaje się do odgrzewania.
Gulasz należy do rodziny potraw jednogarnkowych, czyli sycących i kompletnych dań gotowanych w jednym naczyniu. Przyrządzając go, do rondla wrzucamy mięso, a także warzywa i przyprawy. Całość dusi się na niedużym ogniu, do czasu, aż wszystkie składniki będą odpowiednio miękkie. Przyrządzanie tego typu potraw, nie wymaga więc od nas dużej uwagi. No może na samym początku.
Tajemnicą proponowanego dziś gulaszu węgierskiego jest wymieszanie pokrojonego mięsa z kilkoma aromatycznymi składnikami. Dzięki nim mięso zyskuje wyrazisty smak, a także staje się odpowiednio kruche. Koniecznie przetestujcie ten przepis.
Przygotowanie gulaszu węgierskiego
Składniki:
ok. 30 dag wołowiny np. z udźca
ok. 70 dag wieprzowiny, np. łopatki
4 ząbki czosnku
papryka mielona słodka i ostra
3 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki oleju
25 dag pieczarek
2 kolorowe papryki
1 marchewka
2 łyżki koncentratu pomidorowego
pół pęczka natki pietruszki
3 listki laurowe
po kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu
ok. 600 ml bulionu lub gorącej wody
1 łyżka mąki pszennej
100 ml śmietanki kremówki
sól, pieprz
Przygotowanie jednogarnkowego gulaszu
Mięso opłucz, osusz, pokrój w niedużą kostkę. W miseczce wymieszaj 2 zmiażdżone ząbki czosnku, 1/2 łyżeczki soli, 1/2 łyżeczki papryki słodkiej, dużą szczyptę papryki ostrej i pieprzu, a także oliwę z oliwek. Mieszankę dodaj do mięsa i dobrze wymieszaj dłonią.
W rondlu rozgrzej olej, połóż mięso i obsmaż je ze wszystkich stron. Co jakiś czas mięso przemieszaj, by się nie przypaliło.
Pieczarki oczyść, pokrój w plastry lub w cząstki. Papryki umyj, oczyść z nasion, pokrój w paski. Marchewkę obierz, opłucz, pokrój w talarki. Warzywa dodaj do mięsa, przesmaż.
Do mięsa i warzyw dodaj koncentrat pomidorowy, posiekaną natkę pietruszki i pozostałe ząbki czosnku, a także listki laurowe, ziarna ziela i pieprzu oraz trochę papryki ostrej i słodkiej.
Mięso podlej gorącym bulionem, zamieszaj. Przykryj i duś na niedużym ogniu mniej więcej godzinę, aż mięso będzie miękkie.
Śmietankę wymieszaj z mąką i częścią płynu z gulaszu. Dodaj do rondla, wymieszaj, zagotuj. Gulasz dopraw do smaku solą i pieprzem, duś jeszcze 5 minut.
Na naszej stronie znajdziesz też przepis Roberta Makłowicza na bogracz, a także recepturę na gulasz ziemniaczany.
Źródło zdjęcia: canva/sleddogtwo
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Jakie mięso najlepiej nadaje się na kotlety schabowe? Rozwiewamy wątpliwości
Ekspresowy chłodnik z maślanki - staropolski przepis. W sam raz na upalne dni
Źródło: poprostupycha