Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Jednym daniem załatwię rodzinny obiad, kolację i śniadanie. Fałszywy zając już nieraz mnie ratował
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 18.02.2024 08:37

Jednym daniem załatwię rodzinny obiad, kolację i śniadanie. Fałszywy zając już nieraz mnie ratował

pieczeń rzymska
YouTube/@DietaRozdzielna

Czy to samo danie możemy podać na śniadanie, obiad i kolację? Jak najbardziej! Świetnie smakuje na gorąco, jest idealne jako wędlina do chleba, tak samo lubi się z ziemniakami, jak i z zimnymi sosami. Fałszywy zając sprawdza się dosłownie w każdej kulinarnej sytuacji. 

Fałszywy zając na każda okazję

Popularny niegdyś, choć dziś nieco zapomniany, klops z jajkiem, znany jest również jako pieczeń rzymska. Podawany jest na ciepło, na zimno, trafia też na kanapki i dobrze smakuje z sałatkami. Można powiedzieć, że pasuje na śniadanie, obiad i kolację. Na Kujawach ta potrawa nazywana jest fałszywym zającem. Tak samo mówi się na nią w Niemczech. Skąd ta ciekawa nazwa? Ponoć pieczeń rzymska smakuje podobnie jak mięso zająca. 

To lubiane danie sprawdzi się zarówno podczas niedzielnego obiadu, jak i w roli towarzysza nieformalnych przekąsek. Klops z jajkiem jest daniem, które przyrządza się w bardzo prosty sposób. Poza tym okazale prezentuje się na stole. Podobny przepis znajdziesz na kanale YouTube Dieta Rozdzielna. Stamtąd też pochodzą zdjęcia użyte w artykule.

pieczeń rzymska
 YouTube/@DietaRozdzielna
Taki makaron z boczkiem robię, gdy chce szybko przegnać głód. Palce lizać

Jak zrobić pieczeń rzymską?

Składniki:

  • 1 kg mielonego mięsa wieprzowego lub wieprzowo-wołowego, albo indyka
  • 2 jajka surowe
  • 4 jajka ugotowane
  • 3 ząbki czosnku
  • 6 łyżek bułki tartej+1 do posypania formy
  • natka pietruszki
  • 1 łyżka majeranku 
  • 6 łyżek wody
  • sól
  • pieprz

Przygotowanie dania zacznij od posiekania cebuli i czosnku. Podsmażamy na patelni (najpierw cebula), a następnie dokładamy te składniki do mięsa mielonego, które wcześniej wkładamy do miski. Dodajemy też bułkę tartą, wbijamy jaja, dolewamy wodę, dosypujemy przyprawy i drobno posiekaną natkę pietruszki. Gotowane jajka dodamy do pieczeni rzymskiej nieco później.

Wszystkie składniki dokładanie mieszamy i połowę przekładamy do foremki wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą (możemy też wyłożyć formę papierem do pieczenia). W połowie wysokości mięsa, jedno za drugim, układamy jajka na twardo (muszą leżeć, nie stać) i przykrywamy resztą mięsa mielonego. Wierzch pieczeni smarujemy wodą i wygładzamy. 

Pieczeń rzymska jak mięso zająca

Kilkakrotnie uderzamy formą, by wypełnić wszystkie przestrzenie w środku. Foremkę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 70 minut. Przez 45 minut potrawę pieczemy pod przykryciem (np z folii), a później je zdejmujemy. Pieczeń rzymska z wierzchu jest przyjemnie przypieczona, a w środku mięciutka.

Prezentuje się bardzo efektownie na talerzu i aż prosi się, by jej spróbować. Będzie smakowała na ciepło i na zimno. Wtedy możemy potraktować ją jako wędlinę do pieczywa. Taki klops z jajkiem jest apetyczny i przypadnie do gustu małym i dużym smakoszom. Pisaliśmy o tym, jak zrobić chleb bez mąki w słoiku. Radziliśmy też, jak zrobić pyszne, kremowe masło. 

pieczeń rzymska
 YouTube/@DietaRozdzielna

Źródło: YouTube/@DietaRozdzielna

Zdjęcia: screen YouTube/@DietaRozdzielna