Moja rodzina pokochała to ciasto. Sekret jego smaku tkwi w nadzieniu
To fenomenalne ciasto bez pieczenia wygląda obłędnie dzięki prostemu trikowi. Chodzi o szczególne ułożenie składników, które sprawia, że po przekrojeniu naszym oczom ukazują się niezwykłe wzory.
To ciasto bez pieczenia wygląda pięknie
Przedstawiamy ciasto bez pieczenia, w którym śmietanowo jajeczna masa poprzecinana jest barwnymi plamami i ciemnymi liniami. Za ten niezwykły wygląd odpowiada bardzo prosta technika. Polega ona na przygotowaniu naleśnikowych sakiewek, w których układamy inne składniki.
Mimo że brzmi to dość skomplikowanie, tak naprawdę ciasto jest proste, choć może być nieco czasochłonne w przygotowaniu. Rezultat usprawiedliwia jednak chwilę poświęconą w kuchni, a warto ją poświęcić, bo efekt ten jest gwarantowany.
Wrzucam wszystko na jedną patelnię i po chwili mam cudowny obiad. Ten makaron to hit w moim domuCiasto na bazie naleśników
W farszu tego ciasta zatopione powinny być owoce. W zależności od pory roku możemy użyć dowolnych, a zimą – kandyzowanych lub nawet suszonych. Zdjęcia zaczerpnęliśmy z kanału Lieblingsdesserts, którego autorzy używają pokrojonych w kostkę brzoskwiń z puszki i namoczonych we wrzątku drylowanych wiśni.
Składniki na ciasto naleśnikowe
- 2 jajka
- 20 g cukru
- ¾ szklanki mąki
- 2 łyżki kakao
- Szklanka mleka
- 30 ml oleju roślinnego
- 10 g cukru lub aromatu waniliowego
- Szczypta soli
Składniki masy kremowej
- 900 g gęstego jogurtu lub skyru
- 240 ml śmietany kremówki
- 200 g cukru pudru
- 10 g cukru waniliowego lub aromat waniliowy
- 10 g żelatyny
- Owoce sezonowe lub kandyzowane
Przygotowanie ciasta
Rozbijamy jajka i cukier lub aromat waniliowy na gładką jajeczną masę. Dodajemy mleko, a następnie mąkę i kakao. Do jednolitego ciasta dodajemy olej i 200 ml gotowanej wody w temperaturze pokojowej. Ciasto przecieramy przez sitko i odstawiamy na 20 minut, by odpoczęło. Smażymy kakaowe naleśniki o średnicy przekraczającej wielkość formy, w której będziemy przygotowywać ciasto. Naleśniki przycinamy, by miały równe brzegi i dobrze mieściły się w formie.
W części śmietanki rozrabiamy żelatynę. Jeśli używamy brzoskwiń lub ananasa z puszki, możemy rozpuścić ją w zalewie z tych owoców. Jogurt dokładnie mieszamy ze 150 g cukru pudru i cukrem lub aromatem waniliowym. Śmietanę kremówkę ubijamy z pozostałą częścią cukru pudru, aż będzie puszysta. Łączymy obie masy. Żelatynę hartujemy dwiema łyżkami ciasta, a następnie przelewamy do całości i dokładnie mieszamy.
Okrągłą formę okładamy wysoką folią rantową. Na dno układamy pierwszy naleśnik i przykrywamy niezbyt grubą, ok. centymetrową warstwą śmietankowej masy. Przykrywamy kolejnym naleśnikiem i nakładamy kolejną warstwę masy. Przygotowujemy trzy takie warstwy i odstawiamy do zastygnięcia.
Odkładamy na bok jeszcze 1-2 naleśniki, a pozostałe układamy w miseczkach tak, by utworzyć sakiewki. Wypełniamy je śmietankową masą, dokładając do nich owoce. Następnie zamykamy sakiewki i układamy je jedna obok drugiej w formie. Mogą być ułożone chaotycznie, wtedy linie w gotowym cieście będą miały bardziej nieoczekiwany przebieg.
Naleśnikowe sakiewki zalewamy masą pilnując, by ta dostała się także w zakamarki. Przysypujemy owocami i przykrywamy jeszcze jedną albo dwiema warstwami naleśników i śmietany. Na wierzch wykładamy ostatnią porcję śmietankowej masy i odstawiamy do lodówki na noc, by ciasto stężało. Po wyjęciu można udekorować je czekoladą lub ułożyć na nim owoce i zalać galaretką, by dodać jeszcze trochę koloru.
Wypróbuj też przepisy na ciasto bez pieczenia na herbatnikach i chleb bez mąki ani jajek pieczony w słoiku.