Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Kawa nie była tak droga od 40 lat. Ma być jeszcze gorzej, eksperci ostrzegają
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 11.05.2024 17:16

Kawa nie była tak droga od 40 lat. Ma być jeszcze gorzej, eksperci ostrzegają

ziarna kawy
Fot. Canva

Kawa osiągnęła najwyższą cenę od lat. Ten popularny napój nigdy nie był, aż tak drogi. Eksperci nie mają jednak złudzeń. Ceny wzrosną. Najpopularniejsza kawa podrożała aż o 66 procent. Ile obecnie pieniędzy trzeba wydać, aby napić się dobrej kawy?

Kawosze będą zawiedzeni

Wielu nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez kawy. Ten napój nie tylko pobudza, ale też ma wyjątkowe walory smakowe. Dla wszystkich kawoszy mamy złe wiadomości - ceny kawy poszły w górę. 

Co więcej, według opinii ekspertów wzrośnie jeszcze bardziej. To historyczne wydarzenie, ponieważ od 40 lat cena kawy nie była aż tak wysoka. Sprawdźmy, o ile wzrosły ceny i czym to jest spowodowane. 

parxzenie kawy.jpg
Fot. Canva/Rabizo
Młode ziemniaki, młoda kapusta i chwila pracy. Strzelczyk pokazał swój patent na wiosenny obiad

Kawa ma coraz wyższą cenę

Przywykliśmy już do tego, że wzrosły ceny żywności, ale nikt się nie spodziewał, że w górę pójdą ceny kawy. Obecnie kilogram na giełdach kosztuje ponad 4 dolary. Choć wydaje się to niezbyt wysoką kwotą, pamiętajmy jednak, że jest to cena dla palarni kawy, a ostateczną wysoką kwotę zapłaci konsument. Wzrost cen kawy jest dostrzegalny także przez właścicieli kawiarni, którzy ten wzrost obserwowali już od dawna.

Choć giełdowa cena kawy to kilka dolarów za kilogram, ta, jaką kupują naszego typu palarnie, kosztuje ponad 10 dolarów. W efekcie 250-gramowe opakowanie kawy specialty kosztuje dzisiaj ok. 50-60 złotych, choć zupełnie niedawno kosztowało 30-40 złotych - zdradził w rozmowie z Rzeczpospotlitą Łukasz Wichłacz, prezes Coffeedesk.

Będzie jeszcze gorzej

To, co mówił prezes Coffeedesk, jest przerażajace, a będzie jeszcze gorzej. Według opinii ekspertów ceny kawy nie spadną. Popularna odmiana kawy - robusta w ciągu miesiąca podrożała o 17 procent, a w skali roku aż o 66 procent. 

Jest to spowodowane tym, że Wietnam, który jest największym producentem tej kawy, walczy z suszą i upałami. Wszystko, więc wskazuje na to, że w najbliższym czasie za kawę zapłacimy znacznie więcej. O dziwo pomimo wzrostu cen, klienci na nie nie narzekają. Czy oznacza to, że za filiżankę ulubionego napoju jesteśmy w stanie zapłacić jeszcze więcej? Sprawdź, co dodać do masy na mielone, aby były jeszcze lepsze oraz poznaj niezwykły patent na słoiki

filizanka kawy.jpg
Fot. Canva/prathan chorruangsak