Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Kiedy należy przygotować ciasto na piernik staropolski? Rozwiewamy watpliwości
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 05.11.2022 17:58

Kiedy należy przygotować ciasto na piernik staropolski? Rozwiewamy watpliwości

piernik staropolski
Canva / zi3000

Na świątecznym stole nie może zabraknąć piernika. Choć do uroczystego dnia zostało jeszcze kilka tygodni, czas na przygotowanie korzennego ciasta nieubłaganie się kurczy. Prawdziwy piernik staropolski przed upieczeniem dojrzewa bowiem od 2 do nawet 6 tygodni. Nie przegap czasu przyrządzenia tego słodkiego specjału.

Poza dojrzewaniem surowego ciasta na piernik staropolski, należy wziąć pod uwagę także czas jego leżakowania po pieczeniu. Kilka dodatkowych dni pozwoli ciastu nasiąknąć wilgocią, która pochodzi z jego owocowego przełożenia. Nie musisz martwić się datą przydatności do spożycia. Piernik staropolski nieprędko się psuje.

Przepis na tradycyjny piernik staropolski

Składniki:

  • 1 i 1/2 szklanki miodu

  • 2 szklanki cukru

  • 1 kostka masła

  • 1 kg maki pszennej

  • 3 jajka

  • 3 opakowania przyprawy do piernika

  • 1/4 szklanki schłodzonego mleka

  • 3 łyżeczki sody

  • 1 duża szczypta soli

  • 1 słoik konfitury pomarańczowej

  • 1 szklanka posiekanych orzechów

Dojrzewający piernik staropolski- instrukcja krok po kroku

W garnku podgrzej miód z masłem oraz cukrem. Składniki na piernik staropolski trzymaj na ogniu cały czas mieszając, aż uzyskasz jednolitą masę. Następnie zacznij do niej stopniowo dodawać przesianą mąkę, jajka, rozpuszczoną w mleku sodę, sól, orzechy oraz przyprawę do piernika. Całość starannie wymieszaj.

Wyrobione ciasto na piernik staropolski przełóż do kamiennego lub szklanego naczynia. Przykryj ściereczką i odstaw do lodówki na minimum 2 tygodnie. W tym czasie ciasto będzie dojrzewać, a także przeniknie aromatem przypraw.

Po upływie wymaganego czasu ciasto na piernik staropolski podziel na 3 części i każdą z nich cienko rozwałkuj. Przygotowane płaty przekładaj na blachę do pieczenia wyłożoną papierem. Piernik staropolski piecz w temperaturze 180 stopni przez ok. 20-30 minut.

Upieczone części piernika staropolskiego owiń folią i odłóż na kilka dni do skruszenia. Po upływie tego czasu ciasto przełóż konfiturą pomarańczową. Następnie owiń całość w pergamin, obciąż, np. za pomocą deski do krojenia lub grubej książki i ponownie włóż do lodówki na 2-3 dni.

Dzień przez planowanym podaniem wyrównaj brzegi piernika staropolskiego za pomocą ostrego noża. Gotowe ciasto udekoruj polewą czekoladową lub domowym lukrem. Wierzch piernika ozdób kawałkami orzechów oraz skórką pomarańczową. Równie kuszący jest smakowity piernik z dodatkiem kawy zbożowej. Prosty piernik bez pieczenia zadowoli bardziej niecierpliwych smakoszy.

Canva / ninikas
Canva / ninikas

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: