Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Krem angielski – sekret brytyjskiej kuchni
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 25.03.2022 22:44

Krem angielski – sekret brytyjskiej kuchni

Krem angielski – sekret brytyjskiej kuchni
pixabay.com

Czym jest krem angielski?

Krem angielski pochodzi z Wielkiej Brytanii, w której znany jest jako Custard. Jest to jeden z najsmaczniejszych sosów do naleśników, choć można go zestawić też z innymi rzeczami. Przygotowuje się go na bazie mleka i żółtek, a czasami z dodatkiem mąki, skrobi kukurydzianej lub żelatyny. Podobny jest trochę do kisielu mlecznego, lecz bardziej jajeczny. Nie tylko Brytyjczycy, ale również Amerykanie dodają go do wielu słodkości. Można go wykorzystać później lub podać od razu, tuż po zrobieniu. Pięknie pachnie wanilią, a słodyczy nadaje mu odpowiednia ilość dodatkowego cukru. Jeśli jednak unikamy tej przyprawy, możemy też dodać ksylitol lub erytrol. Z reguły robi się go tylko w klasycznej wersji, jednak czasem można spotkać smakowe, np. pikantne z dodatkiem anyżu, cynamonu, kardamonu i ziaren ziela angielskiego. Podawane one są zwykle z konfiturą z jeżyn i kruchymi ciasteczkami maślanymi.

Przede wszystkim dodaje się go do naleśników. Wiele osób uwielbia go z placuszkami amerykańskimi – grubymi, ustawianymi jeden na drugim. Często można go spotkać też jako dodatek do szarlotki. Można go też trzymać w lodówce i polewać nim lody lub ciepłe gofry z owocami i bitą śmietaną. Opcji jest dużo więcej. Nie ma co do tego żadnych ograniczeń. Delikatny krem świetnie podporządkuje się przeróżnym deserom, ciastom czy lodom.

Przepisy na krem angielski

Krem angielski możemy przygotowywać z dużym wyprzedzeniem, ponieważ nadaje się do przechowywania w lodówce i wykorzystywania na zimno. Może w niej stać nawet do paru dni.

Przy przygotowywaniu go wystarczy odrobiona uwagi. Bardzo łatwo go zwarzyć i przygotować. Jest on rzadki i płynny, a tego typu dodatki zwykle nie stanowią dla nas największego wyzwania. Poniżej proponujemy dwa przepisy na różne rodzaje kremu angielskiego.

Przepis na krem angielski na tłustym mleko

Składniki na ok. 300 ml

220 ml tłustego mleka 3,2%1 łyżeczka pasty waniliowej lub nasiona wyłuskane z 1/2 laski wanilii, lub 1 łyżka cukru wanilinowego4 żółtka (w temp. pokojowej, ogrzane)4 łyżki cukru

Sposób przygotowania

Czystą i pustą miskę wstawiamy do zamrażalnika lub lodówki, aby dobrze się schłodziła. Mleko zagotowujemy wraz z wanilią i po paru minutach odstawiamy na bok. Następnie bierzemy jajka i ubijamy ich żółtka razem z cukrem na puszystą masę. Pamiętajmy, że jeśli zamiast białego cukru używamy waniliowego, to musimy trochę zmniejszyć jego ilość. Do ubitych żółtek wlewamy gorące mleko i cały czas wszystko mieszamy łyżką. Przelewamy do garnka i nie przestając mieszać, gotujemy na wolnym ogniu. Krem zgęstnieje po jakichś 5 minutach. Uważajmy jednak, by nie doszło do nadmiernego zagotowania, ponieważ gdy jajka już się zetną, kremu nie uda nam się w żaden sposób odratować. Powinien mieć jak najbardziej gładką konsystencję. Gotowy krem przelewamy do schłodzonej miski i zostawiamy w temperaturze pokojowej do ostygnięcia. Potem możemy go trzymać w lodówce. Kremu możemy używać też od razu, na gorąco.

Przepis na krem angielski na bazie mleka i śmietanki 30%

Składniki:

·         250 ml mleka,

·         250 ml śmietanki kremówki 30 proc.,

·         5 żółtek,

·         80 g drobnego cukru,

·         laska wanilii

Sposób przygotowania:

Do małego rondelka wlewamy mleko oraz śmietankę. Stawiamy je na wolnym ogniu i równocześnie cały czas dokładnie mieszamy. Doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy rondelek z ognia. Następnie ubijamy żółtka jajek z cukrem na jasny puch. Dolewamy do nich połowę gorącego mleka i dokładnie mieszamy tak, by składniki się połączyły. Następnie przelewamy to do pozostałej śmietanki z mlekiem. Nie przestajemy mieszać. Krem stawiamy na palniku i powoli podgrzewamy. Podobnie jak przy poprzednim, staramy się nie doprowadzić do wrzenia, aby jajka się nie ścięły. Gdy sos zgęstniej, odstawiamy go na bok do wystygnięcia. Kiedy osiągnie temperaturę pokojową, możemy go włożyć do lodówki.

Tagi: