Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Masz w domu ten produkt? Nie jedz go, jest niebezpieczny dla zdrowia
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 05.04.2023 20:42

Masz w domu ten produkt? Nie jedz go, jest niebezpieczny dla zdrowia

Sanepid ostrzega przed produktami spożywczymi
Canva / Bill Oxford

Sanepid wydał ostrzeżenie dotyczące wycofania z rynku niebezpiecznej żywności. Chodzi konkretnie o gotowe pierogi nadziewane mięsem wieprzowym. Ich spożycie może prowadzić do choroby zwanej listeriozą. Sprawdźcie, czy nie macie ich w swojej lodówce. 

 

Producent wraz z Sanepidem wycofuje wyrób ze sklepów

Na skutek działań Inspekcji Weterynaryjnej w pierogach z mięsem marki Wiejski Młyn stwierdzono obecność bakterii Listeria monocytogenes. Ten sam produkt może występować pod marką handlową Swojscy. Organ Inspekcji Weterynaryjnej nadzoruje postępowanie wyjaśniające prowadzone przez zakład produkcyjny, a także w asyście Sanepidu trzyma pieczę nad wycofaniem pierogów ze sklepów.

 

Wrzuć jogurt grecki na sitko i odstaw na noc do lodówki. Efekt cię mocno zaskoczy

Szczegóły dotyczące niebezpiecznego produktu wycofywanego przez Sanepid

Listerioza to choroba spowodowana spożyciem żywności zanieczyszczonej bakterią Listeria monocytogenes. Do jej objawów zaliczamy gorączkę, dreszcze, bóle mięśni, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dolegliwości zwykle ustępują do 3 dni od momentu wystąpienia. Sanepid dba jednak, by nikt nie musiał się z nimi borykać.

Trwa wycofywanie potencjalnie niebezpiecznej żywności. Część wyrobu mogła jednak zostać już zakupiona przez konsumentów. Koniecznie upewnijcie się, czy felerne pierogi nie znalazły się w Waszych lodówkach.

Szczegóły dotyczące wadliwego produktu:

  • Produkt: Pierogi z mięsem wieprzowym, 500 g
  • Nazwa marki handlowej: Wiejski Młyn lub Swojscy
  • Numer partii: 079
  • Terminy przydatności do spożycia: 2023-04-11, 2023-04-12, 2023-04-15
  • Producent: Wiejski Młyn Sp. z o. o., Kolejowa 10A, 23-200 Kraśnik, weterynaryjny numer identyfikacyjny: PL 06074001 WE

Pierogi z serem tego samego producenta również na celowniku Sanepidu

Ten sam producent zadecydował o wycofaniu partii pierogów z serem. Były one wyprodukowane w tym samym dniu, co danie z nadzieniem mięsnym. Oto szczegółowe dane tego wyrobu:

Pierogi z serem, data produkcji 20.03.2023, nr partii 079, termin przydatności do spożycia: 15.04.2023, 17.04.2023, 18.04.2023

W zakładach producenta prowadzone są działania mające na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Równocześnie Sanepid apeluje o ostrożność. Pierogów wymienionych w powyższym komunikacie nie należy spożywać. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów po zjedzeniu pierogów, zaleca się niezwłoczny kontakt z lekarzem

W domu możecie przyrządzić własne pierogi z mięsem. Ze sprawdzonego twarogu powstaje doskonała przekąska jak sprzed lat.

pierogi.png
Canva / lauraag

Źródło: gov

Tagi: Mięso Dieta