Mazurek pomarańczowy, zaczaruj swoją Wielkanoc!
Czym są mazurki?
Tradycyjnie mazurek to ciasto przyrządzane w okresie Wielkanocy, które przygotować można z każdego rodzaju ciasta. Często składa się z dwóch różnych ciast np. kruchego i biszkoptowego. Mazurek przekłada się lub chyba częściej pokrywa jego wierzch, masą - najczęściej orzechową, kajmakową, pomarańczową, rzadziej dżemem. Ważnym elementem ciasta jest też misternie ułożona na nim dekoracja z orzechów czy kandyzowanych owoców lub posypka.
Mazurki to bardzo niskie ciasta o ok. 4 cm wysokości, co szczególnie rzuca się w oczy w zestawieniu z tradycyjnymi babami wielkanocnymi.
Co ciekawe, mazurek nie powstał jako polskie ciasto, ale przybył do naszego kraju około XVII wieku. Mazurki prawdopodobnie dotarły do nas z Turcji i od początku stanowiły pewnego rodzaju symbol zakończenia Wielkiego Postu. Kiedyś mazurek stanowił prawdziwą nagrodę dla osób, które przez 40 dni utrzymywały post i nie spożywały potraw mięsnych ani deserów. Mówi się, że dzisiejsza znana nam nazwa związana jest z dawnym określeniem osoby, która mieszkała na Mazowszu, czyli “mazur”. To tam mazurki były kiedyś wyjątkowo popularne.
Jak przygotować mazurek pomarańczowy?
składniki:
ciasto
300 g mąki pszennej
200 g masła
100 g cukru pudru
3 żółtka
1 łyżka kwaśnej śmietany 18%
masa:
5 pomarańczy
2 cytryny
350 g cukru
100 g migdałów
polewa:
100 g gorzkiej czekolady
¼ szklanki mleka
Przygotowanie:
ciasto:
Mąkę przesiać przez sitko do miski, dodać masło pokrojone na mniejsze kawałki, cukier puder i cukier wanilinowy i wymieszać łopatką lub mikserem. Miksować do momentu tworzenia się grudek ciasta.
Do masy dodać żółtka i wyrabiać ciasto do połączenia się składników w gładką masę, następnie zawinąć je w folię i włożyć do lodówki do schłodzenia na ok. 1-2 godziny.
Po tym czasie ciasto wyciągnąć z lodówki i rozwałkować na prostokąt o wymiarach mniej więcej 20 x 30 cm.
Następnie przygotować formę i posmarować ją masłem, ciasto rozłożyć na formie i podziurkować za pomocą widelca, następnie wstawić do lodówki na czas nagrzewania się piekarnika.
Piekarnik nastawić na 180 stopni.
Po nagrzaniu się piekarnika, wsadzić formę z ciastem i piec przez ok. 25 minut do uzyskania przez ciasto złotego koloru.
masa:
Cytrusy umyć w gorącej wodzie, odciąć stwardniałe czubki owoców, a następnie zmielić je przez maszynkę razem ze skórką, pozbyć się pestek.
Owoce włożyć do garnka i dodać do nich cukier, podgrzewać przez około pół godziny do czasu, aż masa stanie się przejrzysta, wówczas zdjąć garnek z palnika.
Obrać i posiekać drobno migdały, a następnie dodać je do garnka i wymieszać z pozostałymi składnikami.
Masę rozsmarować równomiernie po upieczonym cieście.
polewa:
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, a następnie dodać mleko i dokładnie wymieszać do gładkiej konsystencji. Następnie wylać polewę na ciasto po nałożeniu masy.
Na wierzchu mazurek można ozdobić dodatkowo według uznania migdałami, kandyzowanymi czy suszonymi owocami lub zostawić z samą polewą.
Mazurek pomarańczowy można ozdobić świetnie dzięki kandyzowanym pomarańczom!
W jaki sposób kandyzować pomarańcze?
Kandyzowane pomarańcze nadadzą się świetnie jako dekoracja na ciasto, ale również jako dodatek do porannej owsianki.
składniki:
2 pomarańcze
1 szklanka cukru
1 szklanka wody
przygotowanie:
Pomarańcze bardzo dokładnie umyć, wyparzyć i pokroić na cienkie plasterki. Następnie do szerokiego garnka wsypać cukier i wlać wodę, gotować do rozpuszczenia się cukru. Na powstały syrop ułożyć pokrojone pomarańcze i gotować na średniej mocy palnika, podczas gotowania obracając plasterki. Gotować do momentu aż pomarańcze staną się szkliste a syrop gęsty, co powinno zająć około godziny. Tak przygotowane plasterki ułożyć na płasko na papierze do pieczenia. Kandyzowane pomarańcze można przechowywać w słoiku i przygotować je kilka dni wcześniej.