Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Miej się na baczności. Ta partia jaj jest niebezpieczna. Wykryto w niej groźną bakterię
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 01.06.2023 08:22

Miej się na baczności. Ta partia jaj jest niebezpieczna. Wykryto w niej groźną bakterię

Sanepid ostrzega przez jajkami
Canva / Artsiom Petrushenka

Sanepid wydał ważne oświadczenie. Dotyczy ono partii jaj kurzych, która może być niebezpieczna dla zdrowia. Na powierzchni skorupki wykryto bowiem bardzo groźną bakterię. Chodzi o Salmonella Enteritidis.

GIS ostrzega przed zagrożeniem

Chronienie konsumentów przed szkodliwymi produktami spożywczymi to ważne zadanie Sanepidu. Tym razem ostrzega on przed konkretną partią kurzych jaj. Ich spożycie mogłoby nieść za sobą poważne konsekwencje. Koniecznie upewnijcie się, czy nie nabyliście ich podczas ostatnich zakupów.

Makłowicz robi frytki inaczej niż wszyscy. Rodzaj ziemniaków ma znaczenie

Producent pod okiem Sanepidu wycofuje jaja ze sprzedaży

W wyniku badań Sanepidu na powierzchni skorupek Jaj Królewskich w opakowaniach po 10 sztuk stwierdzono obecność pałeczek Salmonella Enteritidis. Z tej samej fermy pochodziły jaja w opakowaniach po 6 sztuk (Mazowieckie Jaja), które zostały zniesione w tym samym czasie. 

W związku z powyższym producent jaj, firma „KOKO” pracuje nad wycofaniem jaj ze sprzedaży. Wycofywane Jaja Królewskie i Mazowieckie Jaja zostaną przekazane do utylizacji. 

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Jaja Królewskie klasa A, klasa wagowa>60 g; jaja różnej wielkości, pakowane po 10 sztuk
  • Mazowieckie Jaja klasa A, 6 świeżych jaj, klasa wagowa >50 g, jaja różnej wielkości
  • Najlepiej spożyć przed: 18.06.2023
  • Kod na skorupkach jaj: 3PL14371391
  • Producent: Firma Handlowa "KOKO" Zakład Pakowania Jaj Grzegorz Jabłoński Straszewy 28, 09-304 Lubowidz, weterynaryjny numer identyfikacyjny 14375909

Poza obecnością niebezpiecznej bakterii stwierdzono błąd w znakowaniu produktu. Data minimalnej trwałości powinna być określona na dzień 10.06.2023, a właściwy kod wskazany na skorupkach to 3PL14371311.

Sanepid wydał zalecenia dla konsumentów

Salmonella jest bardzo niebezpieczną bakterią. Powoduje poważne zatrucia pokarmowe. Najbardziej niebezpiecznym objawem takiego zatrucia jest wysoka gorączka, sięgająca nawet 39 stopni C. Ponadto chory cierpi na nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunkę.

GIS przypomina, że bakteria Salmonelli może zostać przeniesiona ze skorupek jaj na inne powierzchnie. Dlatego najlepiej trzymać produkt w tekturowym lub plastikowym opakowaniu i nie przekładać go do dedykowanych przegródek w lodówce. Jest to dobry nawyk warty zastosowania przy każdych zakupach.

Salmonella ginie w wysokich temperaturach. Z tego względu najbezpieczniej jest powstrzymać się przed spożywaniem surowych jaj oraz potraw, w których są one używane. Ryzyko jest szczególnie wysokie w przypadku osób starszych i dzieci. Jeśli zaś nabyliście felerne jaja królewskie lub mazowieckie, należy poddać je utylizacji. Zwróć uwagę, czy białko jaja kurzego nie ma galaretowatej konsystencji. Ten produkt warto zajadać ze względu na jego korzystne właściwości.

jajka w lodówce.png
Canva / Kwangmoozaa

Źródło: gov

Tagi: Dieta Jajka