Smakosze.pl
Miód

Gasfull, pixabay

Miód coraz droższy, nie zanosi się na zmiany

13 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Miód należy do grupy produktów, które zawsze można znaleźć w każdej kuchni - obok cukru, soli czy mąki jest podstawowym składnikiem wielu deserów czy dań. Niestety, jego cena staje się coraz wyższa. Obecnie za słoik handlarze wymagają aż 35 zł, a podwyżki dopiero się zaczęły.

Miód nigdy nie powinien być towarem luksusowym. Jego właściwości lecznicze są na tyle skuteczne, że z powodzeniem stosowany jest jako lekarstwo w trakcie przeziębień i innych infekcji górnych dróg oddechowych. Smak miodu jest dodatkową zaletą.

Okazuje się jednak, że wielu Polaków nie będzie mogło sobie pozwolić na kupno miodu w dużej ilości. Obecnie ceny są większe o 5 złotych w porównaniu do zeszłego, a do końca 2021 r. jeszcze wzrosną.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej

Miód drożeje w zastraszającym tempie

Teraz słoik wiosennego miodu o pojemności 0,9 litra kosztuje 35 zł. W 2020 roku taki sam słoik wyceniany był na około 30 złotych. Co więcej, już niedługo miód będzie jeszcze bardziej kosztowny.

Jak twierdzi Józef Zysk, szef Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, obecne ceny to dopiero początek. Według niego dalsze zbiory spowodują, że miód wystawiany będzie za 40 zł, a do końca roku sprzedawcy podwyższą sumę do 45 zł.

Projekt bez tytułu - 2021-06-13T070949.976

Prosty sposób na lekką i puszystą jajecznicę

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego miód jest drogi?

Powód może wydawać się zaskakujący, lecz ma wyjątkowo duże znaczenie. W ostatnim czasie podniosły się ceny stali, która jest wykorzystywana do budowania sprzętów, koniecznych podczas pozyskiwania miodu.

Na naszym portalu można przeczytać mnóstwo interesujących newsów i przepisów, które zaciekawią każdego smakosza. W tym artykule zdradzamy plany Prawa i Sprawiedliwości wobec otwartych w niedzielę sklepów o statusie placówek pocztowych. Ten tekst poświęcony został przepisowi na najlepsze kotlety schabowe, które dzięki jednemu łatwo dostępnemu dodatkowi, są wyjątkowo smaczne i soczyste.

Pasieki muszą więc wydawać znacznie więcej pieniędzy na sam zakup sprzętu. Dodatkowo zwiększająca się inflacja także wpływa na miód. Rosnące koszty produkcji żywności, kolejne podatki i opłaty sprawiają, że pszczelarze muszą żądać więcej pieniędzy, aby w ogóle utrzymać biznes.

Zimna wiosna nie wpłynęła zbyt mocno na zbiory miodu

Choć ta pora roku rozpoczęła się dużym zimnem, pszczoły zdołały zmagazynować dużą ilość miodu, pomimo opóźnionej wegetacji miodu. Fani miodu spadziowego mogą być zadowoleni, bowiem, jak przyznaje Zysk, spadź pojawiła się na krzewach i drzewach.

Dla miłośników miodu akacjowego nie mamy jednak dobrych wiadomości. Niestety miód akacjowy na Warmii nie za bardzo się udaje - stwierdził Zysk w rozmowie z PAP.

Projekt bez tytułu - 2021-06-13T102326.707

Miód

Źródło: Metkalova, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: biznesinfo.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >