Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Moja babcia zawsze kładła koło kuchenki podczas smażenia ryb. Wchłania cały zapach, cudowny trik na święta
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 19.12.2024 16:52

Moja babcia zawsze kładła koło kuchenki podczas smażenia ryb. Wchłania cały zapach, cudowny trik na święta

Smażenie ryby
Fot. Shutterstock/PawelKacperek

Jest kilka domowych sposobów, by pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni. Niektóre działają po fakcie, inne warto zastosować już podczas gotowania. Pomocne będą zwłaszcza przy inwazyjnych zapachach, takich jak smażenie ryby.

Zapach świątecznej kuchni

Kuchnia wypełniona zapachami świątecznego gotowania to bardzo przyjemny obrazek, który nosimy w pamięci. Niestety, zderzenia z rzeczywistością nie wytrzymuje on zbyt dobrze. Nasze mieszkania są często ciasne, a zimą dłuższe wietrzenie naraża nas na koszty i niepotrzebną logistykę – w końcu z wietrzonego na zimnie pokoju trzeba się na jakiś czas wyprowadzić.

Nie pozostaje więc nic innego niż walka z zapachami, zanim powstaną. Zwłaszcza że nie wszystkie są tak przyjemne jak aromat pieczonego biszkoptu z wanilią i owocowymi dodatkami. Weźmy choćby rybę: jak pozbyć się jej zapachu z mieszkania?

smażona ryba

To mięso drożeje, jak masło. Najgorsza sytuacja na rynku od 1961 roku

Pochłaniacz zapachu do ryby

Oczywiście wietrzenie jest pierwszym sposobem, jaki przychodzi do głowy i pierwszym, po który należy sięgnąć. Nawet lekki przeciąg z uchylonych drzwi i okna potrafi zdziałać wiele. Szczęśliwcy mogą wzmocnić ten efekt, stosując wyciąg kuchenny, wielu z nas zostaje tylko filtrujący okap. Ale to podstawy. O czym jeszcze należy pamiętać?

Warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak domowy pochłaniacz zapachów. Tradycyjnie gospodynie używały w tej roli miseczki z octem lub jego mieszaniną z wodą. Potrafi on pozbyć się nieco brzydkiego zapachu. Wybieramy mocny ocet spirytusowy lub nieco łagodniejszy winny czy jabłkowy.

Jak pozbyć się zapachów smażenia

Jest jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać, a którą z przymrużeniem oka można nazwać trikiem kucharzy. Chodzi o natychmiastowe wyczyszczenie patelni. Przy dużej ilości gotowania, takiej jak smażenie ryby i w ogóle potraw na święta, zawsze pod ręką należy mieć ręcznik papierowy. Wkrótce po smażeniu od razu wycieramy patelnię do sucha, a brudny papier wrzucamy do zamykanego kosza na odpady zmieszane. Jeśli pozostawimy brudną patelnię, zapach będzie towarzyszył nam o wiele dłużej.

Oczywiście w mniejszym stopniu, ale to samo dotyczy powierzchni, na które pryskał tłuszcz. Do świątecznego gotowania przystępujemy przeważnie już po generalnych porządkach. Przywrócenie powierzchniom niedawno nadanej czystości będzie dość proste. A tłuszcz jest największym nośnikiem zapachu, którego stosunkowo łatwo się pozbyć.

Wypróbuj też przepisy na zupę lepszą od barszczu i doskonałe pulpety.

brudna patelnia