Moja mama nie kisi zwykłych ogórków. Robi je po koreańsku, są chrupiące i intensywne
Sezon na ogórki trwa w najlepsze. To dobry powód na poznanie zupełnie innego przepisu na kiszone ogórki. Niektórzy twierdzą nawet, że są smaczniejsze niż te kiszone tradycyjną metodą. Wypróbuj ten przepis, a smak ogórków zachwyci całą rodzinę i będziesz robiła je co roku.
Ogórki kiszone inne niż tradycyjne
Ogórki kiszone są uwielbianym, polskim dodatkiem wielu dań. Ich smak zna każdy i tak samo każdy wyczekuje, kiedy będzie mógł spróbować tych z nowego roku. Nie każdy jednak wie, że istnieje inny sposób na kiszenie tego warzywa.
Pochodzi z Korei i wyróżnia się zalewą. Nadaje im ostrzejszego smaku, a same ogórki jeszcze bardziej chrupią. Dlatego koniecznie musisz poznać ich smak, więc zrób je z przepisu umieszczonego poniżej, a nie zawiedziesz się.
Sekret tkwi w składnikach
Ogórki kiszone po koreańsku swój smak zawdzięczają szczególnie jednej przyprawie, którą należy dodać do zalewy. W oryginalnej wersji jest to gochugaru , czyli suszone w płatkach chilli. My z racji tego, że składnik jest trudno dostępny w Polsce, zastąpimy ją mieloną ostrą papryką.
Oczywiście najważniejszym składnikiem są ogórki, wybierz takie same, jak te na kiszone tradycyjnie . Niezbędne są również inne składniki na zalewę. Wszystkie umieszczono na liście, która znajduje się poniżej. Sprawdź ją dokładnie i żadnego z nich nie pomijaj.
Składniki:
- 500 g ogórków gruntowych
- 500 ml wody
- 1 łyżka mielonej ostrej papryki
- 6 ząbków czosnku
- 2 cebule dymki ze szczypiorem
- kawałek imbiru (około 3 centymetry)
- 3 łyżki sosu sojowego
- 1 łyżeczka soli do przetworów
Przepis na ogórki kiszone po koreańsku
Ogórki dokładnie umyj, a następnie zostaw je na 3 godziny w misce z wodą do namoczenia. W tym czasie przygotuj inne składniki. Czosnek oraz imię obierz i zetrzyj na mały oczkach tarki.
Wodę zagotuj i rozpuść w niej sól. Pozostaw ją wystygnięcia. Kiedy to nastąpi, wlej sos sojowy i wymieszaj. Teraz czas na ogórki. Odetnij ich końcówki i pokrój w plastry o grubości około 1,5 centymetra. Dymkę drobno posiekaj.
Ogórki oraz czosnek, imbir, ostrą paprykę i cebulę przełóż do miski. Dokładnie wymieszaj składnik. Tak przyprawione ogórki przełóż do wyparzonych słoików. Zalej je roztworem wody i soli. Szczelne zakręć i pozostaw słoiki na dobę w temperaturze pokojowej. Przechowuj je w lodówce, a ich smakiem będziesz cieszyć się dłużej. Sprawdź, jak zrobić chleb bez mąki oraz zobacz, co zmieni się w Żabce .