Smakosze.pl
Mycie jaj przed włożeniem do lodówki nie jest bezpieczne

canva/vaitekune

Myjecie jajka przed włożeniem do lodówki? Częsty błąd może wiele kosztować

23 Września 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Czy wiecie, dlaczego jajka sprzedawane są nieraz z brudną skorupką? Okazuje się, że nie jest to wcale zła wola producentów, a zanieczyszczenia nie świadczą wcale o zepsuciu produktu. Wyjaśniamy, kiedy należy myć jaja i jakich błędów unikać.

Jajka są istotnym elementem naszej diety. Ponieważ dostarczają wielu cennych składników odżywczych, często po nie sięgamy — nie tylko podczas śniadania. Warto zadbać o to, by były świeże. Jednym ze sposobów na przedłużenie ich świeżości jest unikanie mycia ich przed przechowywaniem.

korzeń selera

Jak wykorzystać w kuchni liście selera? Nie wyrzucaj ich, są cenniejsze nawet od korzenia

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego nie powinno się myć jaj przed przechowywaniem?

Jajka, które kupujemy w sklepie, nierzadko mają na skorupce sporo zanieczyszczeń. Wynika to z faktu, że normy obowiązujące w Unii Europejskiej wymagają od producentów zaniechania mycia jaj na każdym etapie produkcji i dystrybucji.

Taki stan nabiału budzi jednak obawy konsumentów, którzy — chcąc uchronić się przed bakteriami — nierzadko myją kurzy specjał po powrocie z zakupów. Choć wydaje się to logiczne — nie chcemy trzymać drobnoustrojów w lodówce — nie należy tego robić.

Po pierwsze w niskiej temperaturze bakterie nie będą miały szans się rozwijać. Po drugie, mycie jaj, powoduje usunięcie z nich powłoki ochronnej, która przedłuża świeżość. Efekt jest prosty do przewidzenia — umyte jajo szybciej się psuje.

Czy należy unikać mycia jajek?

Tak, ale tylko po zakupie. Jeżeli planujemy wykorzystać produkt od razu, trzeba usunąć zanieczyszczenia. Nawet jeśli sprawnie dodajemy nabiał do potrawy, palcami możemy przenieść drobnoustroje do jej wnętrza.

Właściwym postępowaniem będzie zatem sparzenie skorupki i dokładne umycie dłoni przed kontynuowaniem gotowania. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie maksimum bezpieczeństwa.

Na naszej stronie znajdziecie też kilka ciekawych pomysłów na dania z jajkami. Szczególnie polecamy znakomity patent na jajecznicę zapiekaną w kajzerce. Być może spodoba wam się także jajo sadzone w papryce.

Wiemy, czy myć jajka przed włożeniem do lodówki

canva/chas53

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kuchnia.wp

Tagi:

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak długo można przechowywać śledzie? Dodatki mają wielkie znaczenie, bądź ostrożny

Czytaj więcej >
Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

Porady

Jak sprawdzić czy jajka są świeże? Wystarczy 1 rzut oka i pozbędziesz się wątpliwości

Czytaj więcej >
krokiety

Porady

Mrozisz krokiety w panierce z bułki tartej? Wystrzegaj się prostego błędu

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabielać zupę, by śmietana się nie zwarzyła? Zawsze pamiętaj o 2 czynnościach. Gwarantują sukces

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabezpieczyć otwarty koncentrat pomidorowy przed pleśnieniem? Znamy 2 skuteczne sposoby

Czytaj więcej >
Jak przechowywać jabłka?

Porady

Jak przechowywać jabłka? Poradnik krok po kroku

Czytaj więcej >