Ryby należy smażyć na odpowiednim tłuszczu
Pixabay / ivabalk

Na jakim oleju najlepiej smażyć ryby?

Ryby często goszczą na naszych stołach. Niektórzy mogliby zajadać je niemal codziennie. Przeważnie po prostu je smażymy. Warto wiedzieć, jaki tłuszcz najlepiej sprawdza się w przypadku rybnych specjałów. Wiele od niego zależy.

Ryby są nie lada gratką dla smakoszy. Na ich bazie przyrządzamy rozmaite specjały, które niejednokrotnie wywoływały zachwyt nawet u najbardziej wybrednych spośród wielbicieli kulinariów. Okazuje się, że dobór odpowiedniego tłuszczu ma ogromne znaczenie.

Popularny olej nie nadaje się do smażenia ryby

Ryby często goszczą na naszym portalu. Są one istotnym elementem codziennego jadłospisu wielu smakoszy. Jakiś czas temu przedstawialiśmy przepis na pysznego łososia w sosie koperkowym. Tym razem pod lupę weźmiemy kwestię smażenia.

Przeważnie ryby smażymy na jakimkolwiek oleju. Mało kto przykłada większą uwagę do rodzaju tłuszczu. Jednak warto pamiętać o tym, że niektóre produkty nie sprawdzają się najlepiej w tym zadaniu. Nieodpowiedni wybór sprawia, że ryby nie są tak zdrowym posiłkiem.

Nie od dziś wiadomo, że ryby są dobrym źródłem kwasów omega-3 i omega-6. Uznaje się je za ważny składnik odżywczy. Okazuje się, że jego ich nieodpowiednie proporcje mogą nam zaszkodzić. Właśnie dlatego podczas smażenia ryby powinniśmy używać określonych tłuszczy.

Dlaczego warto dodać do kawy kardamon?Dlaczego warto dodać do kawy kardamon?Czytaj dalej

W większości kuchni możemy się natknąć na olej słonecznikowy. Wielu smakoszy właśnie ten tłuszcz wykorzystuje do smażenia ryby. Taki zabieg sprawia, że w daniu zaczynają dominować kwasy omega-6. Ich nadmiar prowadzi do występowania stanów zapalnych w organizmie. Wiąże się to z powstawaniem chorób krążenia oraz nowotworów.

Smażenie ryby

(Canva / Vladmax)

Na czym smażyć ryby?

Jeśli chcemy, aby nasze smażone ryby były zdrowszym posiłkiem, sięgajmy po olej rzepakowy lub rafinowaną oliwę. Tłuszcze te nie zaburzają dobrych proporcji kwasów tłuszczowych. Oczywiście przed rozpoczęciem smażenia olej powinien być mocno rozgrzany.

Ryby możemy również smażyć na maśle klarowanym. Ma ono wysoką temperaturę spalania i charakteryzuje się wyrazistym smakiem. Dzięki niemu nasz rybny specjał zrobi furorę wśród domowników. Warto również wiedzieć, jakie gatunki są najzdrowsze.

Smażenie mrożonych ryb

W sklepach często kupujemy zamrożone ryby. W ich przypadku kluczowym jest ich uprzednie rozmrożenie. Wystarczy umieścić filety w misce z wodą. Po pewnym czasie ryba będzie nadawała się do smażenia.

Oczywiście przed rozpoczęciem obróbki termicznej mięso musimy osuszyć. Tak przygotowany filet obtaczamy w przyprawach i panierce. Specjał umieszczamy na rozgrzanym tłuszczu. Po wyłożeniu ryby na patelnie zmniejszamy ogień. Wówczas będzie ona chrupiąca z wierzchu i soczysta w środku.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Medonet; katarzynarzepecka.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł