Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Restauracje > Na Śląsku od kilku dni działa niezwykły McDonald's. Nie ma takiego drugiego na całym świecie
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 29.06.2023 09:00

Na Śląsku od kilku dni działa niezwykły McDonald's. Nie ma takiego drugiego na całym świecie

fast food
Canva/Africa images

Restauracji McDonald's jest bez liku w Polsce i na całym świecie. Jednak takiej, jak ta na Śląsku nie ma jeszcze nigdzie. Taki McDonald's jest tylko w Rydułtowach. Dach solarny to jego wizytówka. Budynek naprawdę robi wrażenie. 

Rydułtowy chwalą się McDonalds'em

Miejscowość Rydułtowy na Śląsku liczą niewiele ponad 21 tysięcy mieszkańców. Niedawno została tam otwarta restauracja McDonald's. To pierwsza tego typu restauracja na świecie, która posiada dach solarny. Uroczystego otwarcia dokonały władze miejscowości i firma, która była odpowiedzialna za tę szczególną inwestycję. 

McDonald's ze Śląska jest pierwszą restauracją z takim dachem. W żadnym innym miejscu na świecie do tej pory nie zbudowano McDonald'sa z dachem solarnym. Tworzą je panele fotowoltaiczne, które wykonała firma SunRoof z Łodzi. Taki dach pozwoli zaoszczędzić na energii.

Jadasz fasolkę szparagową ze zrumienioną bułką? Z tym dodatkiem będzie o wiele zdrowsza

McDonald i oszczędzanie energii

Firma SunRoof, która jest odpowiedzialna za wykonanie dachu z paneli fotowoltaicznych, podkreśla znaczenie takiego dachu dla oszczędzania energii i klimatu. Firma informuje:

Inwestycja w dach solarny pozwoli na ograniczenie wydatków na prąd oraz będzie mieć pozytywny wpływ na środowisko. Dach SunRoof  może dostarczyć nawet 44,35 MWh czystej energii rocznie

Firma SunRoof dalej wyjaśnia:

Zainstalowana moc 49,96 kWp pozwoli uniknąć 34,28 ton emisji CO2 rocznie, co stanowi ekwiwalent 1574 nowo posadzonych drzew

Zero emisji CO2 do 2050 roku

Światowy gigant w daniach fast food chce do 2050 roku być zeroemisyjny. Przez kolejne 8 lat McDonald's planuje obniżyć emisję gazów cieplarnianych o 36%. Również w tym celu restauracje wprowadziły bezmięsnego hamburgera. Jednak nie jest on serwowany w każdym lokalu McDonald's.

Lokal z hamburgerami i frytkami w Rydułtowach na Śląsku powstał 31 lat po otwarciu pierwszego McDonalds'a w Polsce. Obecnie w kraju działa 520 restauracji tej sieci. Zatrudniają one 31 tys. osób. 90 procent lokali jest prowadzonych przez franczyzobiorców. Pisaliśmy o menu z holenderskiego McDonalds'a. Informowaliśmy, co serwują w najgorszej restauracji tego typu w Polsce.

frytki
Canva/Africa images

Źródło: money.pl, slaskibiznes.pl