Na święta zrobię alpejskie pierniczki. Miękkie, delikatne i z pyszną niespodzianką
Oto przepis na pierniki inne niż te, które spotykamy zazwyczaj. Nadziewane ciasteczka domowej roboty sprawdzą się świetnie na świątecznym stole. Wyglądają jak kupne pierniczki, ale mają pewny skład i znacznie wyższą jakość.
Pierniczki alpejskie
Pierniki to mocno zakorzeniona świąteczna tradycja, ale jest tak nie tylko w Polsce. Zima to czas rozgrzewających, korzennych potraw . W świecie anglosaskim na pierniki mówi się gingerbread , czyli chlebek imbirowy. Pokazuje to, jak różne oblicza może mieć piernikowy deser .
W tym wydaniu pierniczki alpejskie mają tylko lekki posmak imbiru, za to więcej aromatów korzennych i ziołowych . Dodatek kakao pogłębia ich smak. A marmolada w środku jest miłą niespodzianką.
Lukrowane pierniki
Takie pierniki doskonale prezentują się z lukrem. Można jednak, dla ułatwienia, posypać je tylko cukrem pudrem. Można też zmienić dekorowanie pierniczków w świąteczną zabawę dla całej rodziny. Tak czy inaczej – w smaku będą wyborne.
Składniki
- 140 g płynnego miodu
- 400 g mąki pszennej
- 1 łyżka kakao
- 2 jajka
- 80 g cukru
- 70 g masła
- 1 płaska łyżka przyprawy do pierników
- 1 łyżeczka cynamonu
- ½ łyżeczki imbiru
- 30 ml śmietany 18%
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- Marmolada do faszerowania
- Cukier puder (ok. ¾ szklanki) na lukier
Pierniczki na Wigilię i święta
Miód wlewamy do garnka. Dodajemy przyprawy, mieszamy i zagotowujemy na wolnym ogniu . Dodajemy masło i na minimalnym ogniu, ciągle mieszamy do rozpuszczenia go. Kiedy składniki będą połączone, odstawiamy masę do przestudzenia.
W misce mieszamy śmietanę z proszkiem do pieczenia. Jajka rozdzielamy na żółtka i białka, te ostatnie ubijamy z cukrem na sztywną masę. Następnie wmiksowujemy w nią żółtka.
Mąkę z kakao przesiewamy do dużej miski. Dodajemy mleko z masłem z rondelka oraz śmietanę (która powinna była nieco podrosnąć pod wpływem proszku do pieczenia). Dodajemy ubite jajka, szczyptę soli i mieszamy na jednolite ciasto. Powinno być gęste i kleiste.
Ciasto owijamy folią spożywczą i odkładamy do lodówki na noc. Tak zagęszczone ciasto dzielimy na dwie porcje. Na podsypanym mąką blacie wyrabiamy i rozwałkowujemy porcje ciasta przykryte papierem do pieczenia.
Na jednym z placków rozkładamy w pewnych odstępach nadzienie z marmolady. Przykrywamy drugim plackiem. Wokół wypukłości marmolady dociskamy i foremką wykrawamy ciastka.
Pierniczki układamy na blasze i wstawiamy na ok. 12 minut do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni. Po przestudzeniu przygotowujemy lukier z wody lub soku cytrusowego z cukrem pudrem i dekorujemy pierniczki.
Wypróbuj też porady dotyczące kupowania jajek i smażenia ryby na Wigilię .