Najgorszy błąd podczas robienia sałatki jarzynowej
Sałatka jarzynowa podawana jest na większości Wigilii w Polsce, lecz wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, że może popełniać spore błędy podczas jej przygotowania. Największym z nich jest zbyt drobne krojenie warzyw, co skutkuje niemożnością rozpoznania pojedynczych składników. Przyjmuje się, że kawałki powinny być nie mniejsze niż 1 cm - inaczej ryzykuje się złą konsystencją sałatki.
Sałatka jarzynowa należy do grona najbardziej lubianych potraw w naszym kraju. Za gotowanie i krojenie warzyw zabieramy się praktycznie przy każdej większej okazji, niezależnie czy są to czyjeś urodziny, święta religijny czy zwykła impreza.
Z pozoru może się wydawać, że zrobienie jej jest banalnie proste, to w końcu jedynie wrzucenie składników do wrzątku, pokrojenie ich i wymieszanie. W praktyce warto znać tajniki tego dania, ponieważ łatwo o porażkę. Niżej zdradzamy czego dokładnie unikać, żeby każda sałatka jarzynowa była przepyszna.
Jak kroić składniki do sałatki jarzynowej?
Podczas gotowania warzyw we wrzątku (lub bulionie, który nadaje im głębi smaku) te stają się wyjątkowo miękkie, dlatego podczas ich wyjmowania, a co ważniejsze krojenia, należy zachować ostrożność. Rozgnieciona marchewka lub ziemniaki nie będą dobrze smakować ani wyglądać na talerzu.
Niektórzy z pewnością spotkali się z sałatkami, w których nie można rozróżnić danych składników - taka sytuacja to efekt zbyt drobnego krojenia. Zakłada się, że wszystkie warzywa poza ziemniakami sieka się w kostkę nie mniejszą od groszku. Dla wygody jej rozmiar można zaokrąglić do około 1 cm.
Ziemniaki są bardziej kruche, więc bulwy kroi się na odrobine większe kawałki. Podobnie obchodzi się z jajkami, których struktura po ugotowaniu na twardo jest jeszcze słabsza. Do rozdrobnienia jaj polecamy używanie specjalnej krajalnicy złożonej z cienkich drucików, która jest łatwa i szybka w obsłudze.
Złe proporcje produktów
Jak w przypadku każdego dania, tak i w sałatce jarzynowej smak jest najważniejszy. Gdy zaburzone zostaną proporcje składników i doda się czegoś za dużo bądź zbyt mało, smak nie będzie taki, jak powinien. Na szczęście jest banalny sposób, aby dobrze to kontrolować.
Polega on na mierzeniu każdego elementu przepisu w objętości, ponieważ do sałatki wrzuca się wszystkiego po równo. Jeśli w misce umieści się 3 szklanki pokrojonych kartofli, reszta produktów również powinna być wrzucona w takiej samej ilości.
Korzystaj tylko z groszku konserwowego
Groszek głęboko mrożony po rozmrożeniu bardzo łatwo rozgnieść, co podczas mieszania sałatki skończy się jego całkowitym rozpadnięciem. Podobnie będzie ze świeżym gotowanym groszkiem. Najlepszym wyborem są nasiona w puszce, mające najlepszą konsystencję oraz kruchość.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić chrupiącą i soczystą zimową surówkę teściowej. Ten tekst wyjawia prosty przepis na sałatkę jarzynową od Jakuba Kuronia.
źródło zdjęcia: canva/Marcin Wojciechowski, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: kuchnia.wp.pl